Zmiana ma związek z planowaną nowelizacją ustawy o CIT i niektórych innych ustaw. Jej projekt jest już w Sejmie (szerzej piszemy o nim na s. B2). Z projektu wynika, że notariusze będą elektronicznie informować szefa Krajowej Administracji Skarbowej o czynnościach, które mogły spowodować powstanie zobowiązania podatkowego. Od 15 grudnia będą to robić dobrowolnie, a od 1 marca 2023 r. już obowiązkowo. Obecnie notariusze przekazują takie informacje, ale nie w ustandaryzowanej formie elektronicznej.
Projektowany art. 84a ordynacji podatkowej zakłada, że od marca 2023 r. będą obowiązkowo powiadamiać szefa KAS, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego generalnego inspektora informacji finansowej, o:
  • czynnościach, o których mowa w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 111 ze zm.);
  • czynnościach, o których mowa w ustawie o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1043 ze zm.);
  • złożeniu oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia z podatku od towarów i usług w akcie notarialnym dokumentującym dostawę nieruchomości (art. 43 ust. 10 pkt 2 lit. b ustawy o VAT);
  • innych zdarzeniach, które mogą spowodować powstanie zobowiązania podatkowego;
  • zarejestrowanych aktach poświadczenia dziedziczenia;
  • zarejestrowanych europejskich poświadczeniach spadkowych.
Informacje te trzeba będzie przekazywać szefowi Krajowej Administracji Skarbowej w ciągu siedmiu dni od sporządzenia lub zarejestrowania aktu notarialnego. Do biegu terminu nie będą wliczane dni, w których wystąpiła awaria systemu teleinformatycznego.
W ciągu siedmiu dni notariusz będzie też musiał umieścić elektroniczny wypis aktu notarialnego, zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia i europejskiego poświadczenia spadkowego w Centralnym Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych.
Krajowa Rada Notarialna będzie musiała niezwłocznie przekazać te wypisy szefowi KAS za pośrednictwem systemu teleinformatycznego GIIF. ©℗
Etap legislacyjny
Projekt nowelizacji ustawy o CIT oraz niektórych innych ustaw – przed I czytaniem w Sejmie (druk nr 2544)