Spółka komandytowa, której wspólnicy uzyskali przed 2021 r. uprzednie porozumienie cenowe, nie musi przestrzegać limitu kosztów dla usług niematerialnych w zakresie, którego dotyczyło to porozumienie – wyjaśnił wiceminister finansów Jan Sarnowski w odpowiedzi na poselską interpelację.
Była ona nawiązaniem do nowelizacji z 28 grudnia 2020 r. (Dz.U. poz. 2123), która z początkiem 2021 r. wprowadziła m.in. opodatkowanie CIT spółek komandytowych.
Wątpliwości powstały na tle art. 15e ustawy o CIT, który limituje koszty uzyskania przychodu z tytułu usług niematerialnych nabytych od podmiotów powiązanych. Wynika z niego, że jeśli wydatki na zakup od podmiotów powiązanych usług m.in. doradczych, badania rynku, reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych i licencji przekroczą w trakcie roku 3 mln zł, to podatnik może odliczyć od przychodu jedynie nadwyżkę takich wydatków do wysokości 5 proc. podatkowej EBITDA.
Pozostało
85%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama