Uczestnik łańcucha dostaw musi wiedzieć, kto realizuje transport

autor: Mikołaj Przybył05.12.2016, 09:36; Aktualizacja: 05.12.2016, 10:57
bus, transport

Przepisy o transakcjach łańcuchowych ujęto w art. 7 ust. 8 oraz art. 22 ust. 2–4 ustawy o VAT. Są one dosyć skomplikowane, dlatego warto na wstępie pokrótce je wyjaśnić.źródło: ShutterStock

PROBLEM: Polskie spółki córki należące do międzynarodowych koncernów bardzo często mniej lub bardziej świadomie biorą udział w transakcjach łańcuchowych. Uczestnictwo w takiej transakcji nie jest wolne od ryzyk podatkowych. Chcąc je zminimalizować, trzeba znać warunki, na jakich odbywa się transport.

Przepisy o transakcjach łańcuchowych ujęto w art. 7 ust. 8 oraz art. 22 ust. 2–4 ustawy o VAT. Są one dosyć skomplikowane, dlatego warto na wstępie pokrótce je wyjaśnić.

Transakcja łańcuchowa występuje, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

ww łańcuchu dostaw uczestniczą co najmniej trzy podmioty, oraz

ww ramach całego łańcucha dostaw towar jest bezpośrednio transportowany od pierwszego sprzedawcy do ostatecznego nabywcy, oraz

wostateczny nabywca ma siedzibę w kraju innym niż Polska.

Chcąc ustalić zasady rozliczania podatku VAT przez poszczególnych uczestników łańcucha dostaw, trzeba ustalić, które transakcje są transakcjami nieruchomymi, a które transakcjami ruchomymi.

Transakcje nieruchome to transakcje, które następują przed lub po transakcji ruchomej. Transakcji nieruchomych jest zawsze o dwie mniej niż uczestników transakcji. Podlegają opodatkowaniu jako dostawy krajowe zawsze tylko w dwóch krajach: w kraju pierwszego sprzedawcy lub w kraju ostatecznego odbiorcy. To, w którym kraju dana transakcja nieruchoma podlega opodatkowaniu, zależy od tego, czy następuje przed transakcją ruchomą, czy też po niej. Transakcje nieruchome, które następują przed transakcją ruchomą, podlegają opodatkowaniu w kraju, w którym pierwszy sprzedawca ma swoją siedzibę. Natomiast transakcje nieruchome, które następują po transakcji ruchomej, podlegają opodatkowaniu w kraju, w którym znajduje się siedziba ostatecznego odbiorcy.

Transakcja ruchoma to transakcja transgraniczna, która następuje przed transakcjami nieruchomymi lub po nich. Istotne jest to, że w całym łańcuchu dostaw można rozpoznać tylko jedną transakcję ruchomą. W zależności od tego, czy kraj siedziby ostatecznego odbiorcy znajduje się w Unii Europejskiej, czy też poza nią – jest to albo wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, albo eksport towarów.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane