Urząd nie zwrócił VAT o czasie? Można się na to poskarżyć

autor: Łukasz Zalewski28.11.2016, 16:00
Brak możliwości wniesienia zażalenia – jak chciał tego fiskus – powodowałby nieuzasadnione zróżnicowanie sytuacji podatników, w zależności od tego, w jakim trybie są weryfikowane ich rozliczenia.

Brak możliwości wniesienia zażalenia – jak chciał tego fiskus – powodowałby nieuzasadnione zróżnicowanie sytuacji podatników, w zależności od tego, w jakim trybie są weryfikowane ich rozliczenia.źródło: ShutterStock

Podatnik, który nie zgadza się z postanowieniem o przedłużeniu terminu zwrotu VAT, może wnieść zażalenie niezależnie od tego, w jakim trybie fiskus weryfikuje jego rozliczenia – orzekł WSA w Łodzi.

To jedno z pierwszych sądowych rozstrzygnięć po uchwale NSA z 24 października 2016 r. (sygn. akt I FPS 2/16). Sąd kasacyjny potwierdził w niej, że nowelizacja prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (weszła w życie 15 sierpnia 2015 r.) niczego nie zmieniła w zakresie składania skarg na postanowienia fiskusa o przedłużeniu terminu zwrotu VAT. Podatnicy nadal więc mogą skarżyć postanowienia wydawane zarówno w trybie czynności sprawdzających, jak i kontroli podatkowej, postępowania podatkowego oraz kontrolnego (prowadzonego na podstawie ustawy o kontroli skarbowej).

Uchwała była konieczna, bo po 15 sierpnia 2015 r. część sądów uważała, że podatnikom przysługuje skarga tylko na postanowienia o przedłużeniu terminu zwrotu VAT wydane w trakcie czynności sprawdzających. Jeśli zostało ono wydane w innym trybie – kontroli podatkowej, postępowania podatkowego albo kontrolnego – to podatnik nie może złożyć skargi do sądu.

NSA w uchwale nie zgodził się z takim poglądem. Tym samym obalił również tezę organów podatkowych, które twierdziły podobnie.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane