statystyki

Zbycie części majątku osobistego wolne od PIT

autor: Łukasz Zalewski28.11.2016, 18:30
PIT

W zeznaniu rocznym PIT mężczyzna wykazał tylko przychód z emerytury oraz z działalności wykonywanej osobiście.źródło: ShutterStock

Sprzedaż wielu ton złomu gromadzonego latami przez podatnika na prywatnej działce nie jest działalnością gospodarczą – orzekł WSA w Olsztynie.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który przez 7 lat prowadził działalność gospodarczą polegającą na wynajmie sprzętu budowlanego. W jej trakcie oraz jeszcze długo przed założeniem firmy gromadził na własnej działce złom. Był to zużyty sprzęt budowlany, a także zbiorniki ze stali nierdzewnej.

W związku z planowaną przeprowadzką mężczyzna postanowił uprzątnąć działkę. W związku z tym w 2012 r. sprzedał 6 ton złomu za ponad 35 tys. zł, a w 2013 r. – prawie 22 tony za ponad 54 tys. zł.

W zeznaniu rocznym PIT wykazał tylko przychód z emerytury oraz z działalności wykonywanej osobiście. Uważał, że sprzedaż złomu dotyczyła jego majątku osobistego i nie podlegała opodatkowaniu. Złom gromadził bowiem przez ok. 30 lat na własne potrzeby, a prowadzona w tym czasie przez 7 lat działalność gospodarcza, zakończona w 2007 r., nie miała z tym nic wspólnego – argumentował.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane