statystyki

Wspólne rozliczenie z małżonkiem. Oto największe mity

autor: Katarzyna Jędrzejewska23.11.2016, 09:20; Aktualizacja: 23.11.2016, 09:33
podatki, małżeństwo

Wspólne rozliczenie polega na tym, że małżonkowie łączą swoje zarobki, dzielą przez dwa, od wyniku (czyli połowy wspólnych dochodów) wyliczają podatek, a następnie mnożą przez dwa.źródło: ShutterStock

Kto twierdzi, że żonie – dla rozliczenia się z mężem z PIT – nie opłaca się iść do pracy, powinien uczciwie dodać, że chodzi maksymalnie o 12 530 zł rocznie, czyli około 1 tys. zł miesięcznie.

To największy uzysk, jaki można osiągnąć na wspólnym rozliczeniu z małżonkiem. Więcej korzyści ustawa o PIT nie daje i warto o tym pamiętać.

Dyskusję na temat wspólnego rozliczania się z podatku dochodowego wywołała wypowiedź wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego, który sprzeciwił się przyznawaniu takiej preferencji małżeństwom najwięcej zarabiającym. W wywiadzie dla radiowej Jedynki wicepremier powiedział: „Będę optował za tym, by małżonkowie, którzy zarabiają dużo, nie mieli takiego samego uprawnienia jaki ci, którzy zarabiają mało, bo to właśnie jest element progresywności”. I dodał: „Czy ci, którzy zarabiają pół miliona, to to samo, co ci, którzy zarabiają 50 tysięcy rocznie?”.

W dyskusji, która wywiązała się po tej wypowiedzi, zapomina się o matematyce. A rachunek jest prosty: korzyść ze wspólnego rozliczenia rośnie do momentu, aż roczne zarobki jednego z małżonków – tego lepiej zarabiającego – nie sięgną 171 056 zł. Przy takim dochodzie uzysk na rozliczeniu z drugą osobą – mniej zarabiającą lub w ogóle niemającą dochodów – jest największy. Potem, niezależnie od tego, jak duże byłyby zarobki, korzyść ze wspólnego rozliczenia jest ciągle ta sama – 12 53o zł.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • stary kawaler(2016-11-23 19:47) Zgłoś naruszenie 42

    Ulgi na dzieci, 500+, mniejszy podatek dla małżeństw, a co dla samotnych? Im najtrudniej żyć, często to nie ich wybór, ale taki los. Dlaczego osoby samotne nie mają żadnych ulg, a płacą takie same podatki jak inni?

    Odpowiedz
  • WIĘCEJ SPRAWIEDLIWOŚCI !!!(2017-05-02 13:43) Zgłoś naruszenie 30

    Dlatego w naszym kraju jest taka duża dysproporcja w społeczeństwie i niesprawiedliwość bogaci nie płacą podatków bo inwestują , odpisują co się daje nie płacą składek ZUS i PAŃSTWO na tym traci . Natomiast biedni muszą ponosić wszelkie koszty ,podatki ,wszelkie opłaty które co roku są podnoszone niezależnie od dochodu który nie jest podnoszony .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane