Limit transakcji gotówkowych w 2017 roku

autor: Katarzyna Witwicka07.11.2016, 07:00; Aktualizacja: 07.11.2016, 07:30
pieniądze

Podatnicy PIT i CIT, którzy od 2017 roku przekroczą limit, nie będą mogli zaliczyć takiego wydatku do kosztów uzyskania przychodów.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy będą musieli przygotować się do zmian związanych z limitem transakcji gotówkowych. Firmowe płatności powyżej 15 tysięcy złotych będą mogły być dokonywane tylko za pośrednictwem rachunku płatniczego. Takie jest główne założenie nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych, która wejdzie w życie 1 stycznia 2017 roku.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

  • Kola(2016-11-07 10:53) Zgłoś naruszenie 413

    To wszystko ma prowadzić do wyeliminowania gitówki z obrotu . To czysta kpina z obywateli . Przecież dzięki właśnie gotówce firma może konkurować na rynku . Ta decyzja tylko rozzuchwala banki do podnoszenia opłat za wszystkie czynności . Dawniej gdy ludziesię tego bali prowadzenie kont było darmowe . Później banki wprowadziły niewielkà miesięczna opłatę. Teraz ta opłata jest dwutygodniowa i to całkiem nie mała . Gdy firma nie będzie miała możliwości zapłaty hptówką bądź przyjęcia płatności gotówką bardzo szybko banki wyczują koniunktrurę i podniosą opłaty . Nie mówiąc o tym że właściciel konta nie ma gotówki do dyspozycji . Paranoja . PiS buduje nam drugą Grecję gdzie ludzie mający pieniądze na kontach nie mają do nich dostępu .matka mojej znajomej miesxkająca w Grecji ma właśnie taki problem bo może dziennie czy tygodniowo pobrać tylko niewielka kwotę. Kobieta ponad 90 lat musi ciągle chodzić do bankomatu i wybierać groszowe kwoty aby przeżyć. To skandal . Czy my zawsze musimy brać wzorce z najgorszych rozwiązań. ? Zamordym i jeszcze raz zamordyzm .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wnyki(2016-11-07 12:09) Zgłoś naruszenie 352

    racja, to kolejna metoda wyeliminowania gotówki z obiegu, banksterka zaciera łapki

    Odpowiedz
  • Oo(2016-11-07 09:33) Zgłoś naruszenie 314

    Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zmniejsza swobodę działalności gospodarczej, powody są absurdalne i wyssane z palca. Jak może to zmniejszyć szarą strefę i przyczynić się do wzrostu uczciwej konkurencji ? Przecież jeżeli ktoś odlicza wydatek to jest na to faktura i transakcja jest zarejestrowana. Nie ma to związku z formą płatności. Co w przypadku upadku banku - dlaczego firma ma mieć wtedy zakaz dokonywania operacji gotówką (na dzień dzisiejszy uczciwie umieszcza wydatki w systemach finansowo księgowych czy przekazuje w formie JPK).

    Odpowiedz
  • księgowy(2016-11-07 08:29) Zgłoś naruszenie 283

    Przecież to już było i nic nie dało-więc po co te zmiany????Czy ustanawiający prawo znają choć trochę jak to jest w praktyce?.

    Odpowiedz
  • nn(2016-11-07 14:33) Zgłoś naruszenie 273

    pomysł kretynski

    Odpowiedz
  • xxxxxxxxxxxxxx(2016-11-08 01:01) Zgłoś naruszenie 253

    Bolszewiki realizuja swoj bolszewicki program.

    Odpowiedz
  • Smutek (2016-11-07 10:20) Zgłoś naruszenie 250

    Uczciwość i transparentność i klient wychodzi i nie płaci? A potem Skarbówka chce podatki od transakcji, która nie zostanie uregulowana.

    Odpowiedz
  • sa(2016-12-16 11:40) Zgłoś naruszenie 161

    Bankier robi dobrze dla bankierów nie dla nas szczególnie małych firm i osób. Robi to, aby zwiększyć ilość klientów na siłę z urzędu, nie potrzeby Obywateli i opłaty m-czne bankom np. po 50 zł . To jest dobra metoda swobody gospodarczej i myślenie, wypociny nowej zmiany. W bankach natomiast będą mieli za 0,02 % czyli za darmo lokaty bieżącej gotówki firm i osób lub przy lokatach stałych 1,2-1,5 % (- 20 % podatek Belki) przy inflacji 2,7%, to jaki to zysk z lokaty dla klienta ,prośba o przedstawienie Obywatelom analizy start i zysków. Banki natomiast łupią od kredytu 5-15 i więcej % to ma być racjonalna równowaga pomiędzy stronami. Rząd na to się godzi, aby monopoliści bankowi, ubezpieczyciele , nabijali sobie kabzę (niebotyczne pensje,premie,nagrody ) takie zyski tą metodą i wywozili podatki od nas ,gdzie CIT 8 (19%+15%) przez kanały do przekrętów za 1-2% do Luksemburga, Jerrsy, Cypr, Kajmany,Panamę, Irlandię,itp co daje tylko dla RP straty z VAT ok.100mld rocznie. Czy nowa zmiana tego nie widzi w jakim kierunku powinna iść reforma finansów i gdzie szukać rezerwy kasy dla RP, a nie zdzierać z naszych biednych firm w nierównej konkurencji z kolosami korpo( z ulgami różnymi u nas w UE) USA, Kanady i innych mlderów. Takie mają być ułatwienie dla małych naszych firm ,które dają ponad 60 % zatrudnienia !!!!????. Tak dba RP o nasze firmy ????.

    Odpowiedz
  • gerda(2016-12-14 13:37) Zgłoś naruszenie 122

    widac kretynizm tych myślicieli, wszystko było ******* dało

    Odpowiedz
  • dziadek(2016-12-20 08:31) Zgłoś naruszenie 71

    toż to jest pyszne - w tamach "nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej" wprowadza się SWOBODNIE ograniczenie. logiczne to i pod słusznym sztandarem dalej tak dalej, można jeszcze wprowadzić obowiązek np 32 podskoków naprzemiennie ze skłonami po wzięciu pióra do ręki (każdy wzięciom). Toż kasy nie wyprowadza mały przedsiębiorca przyjmujący kasę nawet 20 tys gotówką - to czynią dotowane przez rząd duże misie

    Odpowiedz
  • elf(2016-12-16 12:38) Zgłoś naruszenie 40

    Dlaczego nie działa FORUM?

    Odpowiedz
  • podatnik(2017-02-09 21:58) Zgłoś naruszenie 00

    jak zarabiasz od 2000-5000 zł to kto chodzi po ulicy z portfelem wypchanym 15000 zł ? polityk, urzędas, biurwa- po wzięciu łapówki diler narkotykowy- po dokonaniu transakcji tzw. przedsiębiorca zamierząjacy wręczyć łapówkę pan który właśnie obrabował pocztę kamienicznik, co dopiero odebrał czynsz od 15 lokatorów mieszkających na "czarno"

    Odpowiedz