Ministerstwo Finansów zaktualizowało strukturę JPK_VAT, którą od lipca br. mają obowiązek przesyłać największe firmy – poinformował wiceminister finansów Wiesław Jasiński na konferencji prasowej.
Do końca roku powinna zostać udostępniona aplikacja, która pozwoli podatnikom sporządzać JPK. Dotychczasowa pozwala jedynie wysyłać takie pliki.
Resort opublikował także broszurę informacyjną o najnowszych zmianach. Wynika z niej, że od 1 stycznia 2017 r. przedsiębiorcy będą przesyłać ewidencję VAT w formacie JPK tylko w jednym pliku.
Na konferencji zapewniono, że ewentualne dalsze aktualizacje struktury JPK_VAT nastąpią najpóźniej w lutym 2017 r. Wtedy bowiem po raz pierwszy pliki w takim formacie będą musieli przesłać średni i mali przedsiębiorcy (za styczeń 2017 r.). Ministerstwo szacuje, że obejmie to nawet 80 tys. firm i 60 proc. całego obrotu opodatkowanego VAT.
Ministerstwo Finansów ma nadzieję, że najnowsza wersja struktury rozwiązała część najważniejszych problemów, jakie do tej pory towarzyszyły firmom przy rozliczeniach VAT. Zniknie m.in. trudność z wpisaniem zagranicznego NIP nabywcy, o czym pisaliśmy w DGP („JPK: bez Polaka nie ma rozliczenia z fiskusem”, nr 191/2016). W nowej wersji struktury zmieniono „adres polski” na „adres uniwersalny”.
Dodano też nowe pole, dzięki czemu będzie ona zgodna z obowiązującym od sierpnia br. pakietem paliwowym oraz ostatnią wersją deklaracji VAT-7. Na problem ten zwracaliśmy uwagę w artykule „Jednolite pliki kontrolne wyślemy dzięki aplikacji” (DGP nr 152/2016).
Pojawi się możliwość składania korekty JPK. Do tej pory były z tym problemy i w praktyce uważano za nią ostatni plik wysłany w danym okresie rozliczeniowym.
Teraz przedsiębiorcy będą mogli wprost określić, że JPK jest składany w celach korekty. Taki obowiązek pojawia się za każdym razem, gdy zmieniają się kwoty w ewidencji VAT albo gdy błędnie zostały określone strony transakcji (np. NIP kontrahenta).
Na konferencji poinformowano, że najwięksi podatnicy złożyli już 23 tys. JPK. To – jak zapewniono – pozwoliło urzędnikom wyciągnąć pierwsze wnioski dotyczące typowania do kontroli. – Nikogo jeszcze nie złapano za rękę – zapewniali przedstawiciele MF.
W najbliższym czasie opublikowana zostanie kolejna broszura zawierająca najważniejsze informacje na temat struktury Faktury VAT – JPK_FA.
Kolejne struktury, o których informowaliśmy już w DGP (paragonowa, kantorowa i akcyzowa), będą opublikowane, gdy zostaną przyjęte odpowiednie przepisy. Najszybciej można się spodziewać paragonowej.