Do końca roku powinna zostać udostępniona aplikacja, która pozwoli podatnikom sporządzać JPK. Dotychczasowa pozwala jedynie wysyłać takie pliki.
Resort opublikował także broszurę informacyjną o najnowszych zmianach. Wynika z niej, że od 1 stycznia 2017 r. przedsiębiorcy będą przesyłać ewidencję VAT w formacie JPK tylko w jednym pliku.
Na konferencji zapewniono, że ewentualne dalsze aktualizacje struktury JPK_VAT nastąpią najpóźniej w lutym 2017 r. Wtedy bowiem po raz pierwszy pliki w takim formacie będą musieli przesłać średni i mali przedsiębiorcy (za styczeń 2017 r.). Ministerstwo szacuje, że obejmie to nawet 80 tys. firm i 60 proc. całego obrotu opodatkowanego VAT.
Ministerstwo Finansów ma nadzieję, że najnowsza wersja struktury rozwiązała część najważniejszych problemów, jakie do tej pory towarzyszyły firmom przy rozliczeniach VAT. Zniknie m.in. trudność z wpisaniem zagranicznego NIP nabywcy, o czym pisaliśmy w DGP („JPK: bez Polaka nie ma rozliczenia z fiskusem”, nr 191/2016). W nowej wersji struktury zmieniono „adres polski” na „adres uniwersalny”.
Dodano też nowe pole, dzięki czemu będzie ona zgodna z obowiązującym od sierpnia br. pakietem paliwowym oraz ostatnią wersją deklaracji VAT-7. Na problem ten zwracaliśmy uwagę w artykule „Jednolite pliki kontrolne wyślemy dzięki aplikacji” (DGP nr 152/2016).
Pojawi się możliwość składania korekty JPK. Do tej pory były z tym problemy i w praktyce uważano za nią ostatni plik wysłany w danym okresie rozliczeniowym.
Teraz przedsiębiorcy będą mogli wprost określić, że JPK jest składany w celach korekty. Taki obowiązek pojawia się za każdym razem, gdy zmieniają się kwoty w ewidencji VAT albo gdy błędnie zostały określone strony transakcji (np. NIP kontrahenta).
Na konferencji poinformowano, że najwięksi podatnicy złożyli już 23 tys. JPK. To – jak zapewniono – pozwoliło urzędnikom wyciągnąć pierwsze wnioski dotyczące typowania do kontroli. – Nikogo jeszcze nie złapano za rękę – zapewniali przedstawiciele MF.
W najbliższym czasie opublikowana zostanie kolejna broszura zawierająca najważniejsze informacje na temat struktury Faktury VAT – JPK_FA.
Kolejne struktury, o których informowaliśmy już w DGP (paragonowa, kantorowa i akcyzowa), będą opublikowane, gdy zostaną przyjęte odpowiednie przepisy. Najszybciej można się spodziewać paragonowej.