statystyki

Budżet państwa zyskał na kontrolach 1,5 miliarda złotych

autor: Łukasz Zalewski25.10.2016, 07:50; Aktualizacja: 25.10.2016, 11:56
podatki pieniądze

W sumie kontrole skarbowe dały w tym czasie budżetowi 1,5 mld zł, czyli prawie 80 proc. więcej niż w trzech kwartałach zeszłego roku, kiedy to budżet państwa odzyskał dzięki nim prawie 870 mln zł – wynika z danych Ministerstwa Finansów.źródło: ShutterStock

W ciągu trzech kwartałów 2016 r. urzędy kontroli skarbowej zatrzymały 566 mln zł nienależnych zwrotów VAT. To ponad trzy razy więcej niż w analogicznym okresie 2015 r. (130 mln zł).

W sumie kontrole skarbowe dały w tym czasie budżetowi 1,5 mld zł, czyli prawie 80 proc. więcej niż w trzech kwartałach zeszłego roku, kiedy to budżet państwa odzyskał dzięki nim prawie 870 mln zł – wynika z danych Ministerstwa Finansów.

Tegoroczne kontrole skarbowe nie tylko zatrzymywały nienależne zwroty VAT. Przyniosły też 620 mln zł wpłat od podatników, którzy otrzymali decyzje fiskusa (wzrost o ponad 20 proc. w stosunku do trzech kwartałów 2015 r.) i 234 mln zł wpłat od podmiotów, które w wyniku kontroli same skorygowały deklaracje (wzrost o 75 proc.).

Kolejne 130 mln zł pochodziło z mandatów karnoskarbowych i grzywien związanych z dobrowolnym poddaniem się odpowiedzialności w postępowaniach karnoskarbowych (wzrost o 46 proc.).

Zdaniem Wiesława Jasińskiego, wiceministra finansów i generalnego inspektora kontroli skarbowej, ponad trzykrotny wzrost skuteczności inspektorów w zakresie zwrotów VAT to skutek szybszego wyłapywania prób wyłudzeń podatku.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane