statystyki

Budżet państwa zyskał na kontrolach 1,5 miliarda złotych

autor: Łukasz Zalewski25.10.2016, 07:50; Aktualizacja: 25.10.2016, 11:56
podatki pieniądze

W sumie kontrole skarbowe dały w tym czasie budżetowi 1,5 mld zł, czyli prawie 80 proc. więcej niż w trzech kwartałach zeszłego roku, kiedy to budżet państwa odzyskał dzięki nim prawie 870 mln zł – wynika z danych Ministerstwa Finansów.źródło: ShutterStock

W ciągu trzech kwartałów 2016 r. urzędy kontroli skarbowej zatrzymały 566 mln zł nienależnych zwrotów VAT. To ponad trzy razy więcej niż w analogicznym okresie 2015 r. (130 mln zł).

W sumie kontrole skarbowe dały w tym czasie budżetowi 1,5 mld zł, czyli prawie 80 proc. więcej niż w trzech kwartałach zeszłego roku, kiedy to budżet państwa odzyskał dzięki nim prawie 870 mln zł – wynika z danych Ministerstwa Finansów.

Tegoroczne kontrole skarbowe nie tylko zatrzymywały nienależne zwroty VAT. Przyniosły też 620 mln zł wpłat od podatników, którzy otrzymali decyzje fiskusa (wzrost o ponad 20 proc. w stosunku do trzech kwartałów 2015 r.) i 234 mln zł wpłat od podmiotów, które w wyniku kontroli same skorygowały deklaracje (wzrost o 75 proc.).

Kolejne 130 mln zł pochodziło z mandatów karnoskarbowych i grzywien związanych z dobrowolnym poddaniem się odpowiedzialności w postępowaniach karnoskarbowych (wzrost o 46 proc.).

Zdaniem Wiesława Jasińskiego, wiceministra finansów i generalnego inspektora kontroli skarbowej, ponad trzykrotny wzrost skuteczności inspektorów w zakresie zwrotów VAT to skutek szybszego wyłapywania prób wyłudzeń podatku.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane