statystyki

To jeszcze nie koniec sporów o podatek od sieci przesyłowych [DEBATA DGP]

autor: Łukasz Zalewski17.10.2016, 09:15; Aktualizacja: 17.10.2016, 09:31
Budowa

Problem zamiany budynku na budowlę zaczął się od energetyki. Obecnie dotyczy on również innych branż, w tym gazowej, oczyszczalni ściekówźródło: ShutterStock

Ostatnie wyroki NSA dają nadzieję na zmianę podejścia sądów do objęcia sieci gazowych podatkiem od nieruchomości. Rok temu zmieniła się też definicja obiektu budowlanego. Mimo to nie widać końca sporów o opodatkowanie tej infranstruktury. Głośna stała się sprawa operatora terminalu gazu LNG w Świnoujściu, który będzie musiał zapłacić daninę od instalacji gazowych. I to w wysokości kilkudziesięciu milionów złotych rocznie.

NSA stwierdził w najnowszych wyrokach, że nie można opodatkować stacji redukcyjnych jako budowli tylko dlatego, że pomiędzy nimi a gazociągiem istnieje związek funkcjonalny. Musi również występować związek techniczny, czyli połączenie pomiędzy instalacjami a rurociągiem. Czy to otwiera możliwość optymalizacji podatku od nieruchomości?

Michał Nielepkowicz

Ostatnie wyroki dają nadzieję na zmianę podejścia sądów i patrzenie na opodatkowanie przez pryzmat związku technicznego, a nie użytkowego. Do tej pory bowiem wydawało się, że wszystkie tego rodzaju sprawy dotyczące opodatkowania infrastruktury spółek gazowych są przegrane. NSA dość konsekwentnie orzekał, że stacje gazowe, w tym wysokowartościowe urządzenia, muszą być opodatkowane podatkiem od nieruchomości z tego względu, że tworzą całość techniczno-użytkową. Jedynym kryterium było to, że urządzenia stacji redukcyjno-pomiarowych, redukcyjnych, pomiarowych służą do przesyłu gazu. Kryterium użytkowe było więc jedynym, na podstawie którego stwierdzano, że mamy do czynienia z całością techniczno-użytkową. W efekcie wszystkie urządzenia wraz z siecią gazową i jej elementami (gazociągami) były opodatkowywane podatkiem od nieruchomości.

Ostatnio głośna stała się sprawa operatora terminalu gazu LNG w Świnoujściu, który będzie musiał zapłacić podatek od instalacji gazowych w wysokości kilkudziesięciu milionów złotych rocznie. Operator – spółka Skarbu Państwa (GAZ-SYSTEM) – wystąpił do włodarzy Świnoujścia o obniżenie o połowę podatku na okres 5 lat. Czy sprawa jest już zakończona?

Anna Bednarek

Anna Bednarek dyrektor Pionu Zakupów w GAZ-SYSTEM

Anna Bednarek dyrektor Pionu Zakupów w GAZ-SYSTEM

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Pismo spółki do władz Świnoujścia miało na celu uświadomienie, o jakie kwoty podatku toczy się gra. Przepisy podatkowe powodują jednak, że pole dialogu z miastem jest minimalne. To oznacza, że od 2017 r. spółka będzie musiała uiścić daninę na rzecz miasta. Dla nas jednak jest to bariera rozwojowa. Dlatego wystąpiliśmy do władz Świnoujścia z prośbą o obniżenie podatku o połowę przez najbliższe 5 lat (od 2017 do 2022 r.). Jednocześnie zapewniamy, że nigdy nie uchylaliśmy się od płacenia podatków i nie będziemy tego robić w przyszłości. GAZ-SYSTEM to wiarygodny płatnik.

Czy wyroki NSA niczego w tym zakresie nie zmienią?

Anna Bednarek

Prawdopodobnie nie wpłyną na opodatkowanie należących do spółki urządzeń i sieci przesyłowych. Jeden z przywołanych wyroków NSA dotyczył stacji kontenerowej. Obecnie już się ich nie stawia. Mimo to orzeczenia NSA faktycznie dają nadzieję na korzystniejszą wykładnię niż prezentowana przez organy podatkowe. Istota problemu sprowadza się bowiem do tego, czy opodatkowana jest cała sieć gazowa, czy poszczególne jej części. Przykładowo, spółka posiada w Świnoujściu bardzo kosztowny, najwyższej klasy, system przeciwpożarowy, zlokalizowany pod ziemią. Zgodnie z obecną wykładnią przepisów jest to środek trwały opodatkowany podatkiem od nieruchomości według stawki 2 proc. wartości. Mamy również inne, podobne urządzenia i instalacje, które są równie kosztowne i również objęte daniną. Poziom opodatkowania i jego zakres mogą zagrozić naszym planom dotyczącym budowy innych elementów systemu sieci gazowej.

Wojciech Morawski


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane