Polska będzie współpracowała z KE w sprawie ustalenia formuły podatku handlowego - poinformował w Polsat News wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, że nowy projekt podatku powstanie w ciągu "paru miesięcy" i być może będzie odwzorowaniem rozwiązań funkcjonujących we Francji lub Hiszpanii.

Pytany o działania Komisji Europejskiej w sprawie podatku handlowego, Morawiecki powiedział: "Jest to pewna dyskryminacja – Francja ma podatek handlowy od 1972 roku i nikomu on nie przeszkadza".

"Nie chcemy wchodzić w konfrontację z Komisją. Będziemy starali się wejść bardzo szybko w dialog z KE" - dodał.

Wicepremier poinformował, że nowy projekt podatku będzie na pewno przygotowany.

"Na pewno jakaś formuła podatku zostanie zaproponowana" - powiedział.

"Może trzeba odwzorować podatek francuski lub hiszpański, który funkcjonuje od kilku lat i ma się dobrze. W ciągu paru miesięcy wypracujemy nowy pomysł" - dodał.

19 września Komisja Europejska wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej. Zdaniem Brukseli, jego konstrukcja może faworyzować mniejsze sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną. Komisja wydała również nakaz zobowiązujący Polskę do zawieszenia stosowania tego podatku do czasu zakończenia jego analizy przez Komisję.

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej weszła w życie 1 września. Wprowadziła ona dwie stawki podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie.