Wynika to z dwóch opublikowanych ustaw z 24 czerwca 2025 r. Pierwsza to nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2025 r. poz. 896), a druga – nowelizacja ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz o VAT (Dz.U. z 2025 r. poz. 894).

Limit zwolnienia z VAT

Nowy limit zwolnienia w wysokości 240 tys. zł zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. W przypadku podatników rozpoczynających działalność w ciągu roku podatkowego nadal będzie obowiązywało liczenie limitu w proporcji. Tacy podatnicy skorzystają ze zwolnienia, jeżeli przewidywana przez nich wartość sprzedaży nie przekroczy kwoty 240 tys. zł w proporcji do okresu prowadzenia działalności gospodarczej w danym roku.

Składanie deklaracji

Z kolei druga nowelizacja umożliwi składanie:

- deklaracji po raz pierwszy w ciągu 14 dni od zakończenia kontroli celno-skarbowej;

- korekty deklaracji po zakończeniu kontroli celno-skarbowej, gdy kontrolowany zgadza się jedynie w części ze stwierdzonymi nieprawidłowościami;

- deklaracji po raz pierwszy w ciągu 14 dni od wszczęcia kontroli celno-skarbowej – doprecyzowane zostaną przepisy ustawy o VAT, które będą mówiły, że złożenie deklaracji w ciągu 14 dni od dnia wszczęcia kontroli (tj. w trybie art. 62 ust. 4 ustawy o KAS) będzie skutkowało zastosowaniem maksymalnie 15-proc. stawki sankcji VAT.

Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej, jeżeli podatnik złoży jeden z tych dokumentów i zapłaci zobowiązanie podatkowe w nim ujęte, nie będą od tego zobowiązania naliczane dalsze odsetki za zwłokę. Ta nowelizacja wejdzie w życie 1 października 2025 r.