statystyki

Bez dowodu sprzedaży nie trzeba wystawiać faktury

autor: Łukasz Zalewski12.10.2016, 09:56; Aktualizacja: 12.10.2016, 10:25
Z przepisów ustawy o VAT wynika m.in., że należy drukować paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży i wydawać wydrukowany dokument nabywcy.

Z przepisów ustawy o VAT wynika m.in., że należy drukować paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży i wydawać wydrukowany dokument nabywcy.źródło: ShutterStock

Jeżeli klient nie ma paragonu, sprzedawca nie ma obowiązku wystawiać mu faktury.

Prowadzę sklep z elektroniką. – pisze pan Jacek. – W związku ze sprzedażą telewizora wystawiłem paragon klientowi – osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Teraz domaga się wystawienia faktury do tego paragonu. Twierdzi jednak, że go zgubił, a więc nie jest w stanie przedstawić dowodu, który potwierdzałby zakup w moim sklepie. Czy powinienem wystawić fakturę – pyta czytelnik.

Choć klient zasadniczo ma prawo zażądać wystawienia faktury, to w takiej sytuacji nie trzeba tego robić. Zacznijmy od tego, że sprzedawca podatnik VAT ma obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych (konsumentów) za pośrednictwem kasy fiskalnej (do obrotu wykazywanego w ewidencji nie należy wliczać kwoty podatku należnego). Jeśli sprzedaje towar, a nie wystawia paragonu, grożą mu sankcje. Naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej powinien wtedy ustalić tzw. dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30 proc. kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Sankcja będzie dotyczyła okresu liczonego do momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy. Sprzedawcy grożą też sankcje karne skarbowe. Jeśli jest to osoba fizyczna i zostanie ukarana taką sankcją, naczelnik urzędu skarbowego nie może na nią nałożyć dodatkowego zobowiązania w VAT.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane