statystyki

Zakup nie oznacza jeszcze poniesienia kosztu

autor: Patrycja Dudek05.10.2016, 17:00
złoty, pieniądze

Sprawa dotyczyła podatnika prowadzącego działalność w formie spółki jawnej. W rozliczeniu z fiskusem mężczyzna wykazał koszty podatkowe o wartości niemal 800 tys. zł.źródło: ShutterStock

Nabycie towaru lub usługi nie jest jedynym warunkiem rozliczenia kosztów w PIT. Do tego potrzebna jest także rzetelna faktura – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Tym samym NSA obalił argumentację podatnika, który uważał, że warunkiem odliczenia w podatkach dochodowych jest faktyczne nabycie towarów lub usług i wykorzystywanie ich do osiągania przychodu, a warunki formalne (tj. prawidłowa faktura) mogą mieć znaczenie wyłącznie dla odliczenia VAT naliczonego.

Sprawa dotyczyła podatnika prowadzącego działalność w formie spółki jawnej. W rozliczeniu z fiskusem mężczyzna wykazał koszty podatkowe o wartości niemal 800 tys. zł. Wynikały one z faktur wystawionych mu przez jeden podmiot. Kontrola skarbowa ustaliła jednak, że wystawca faktur w ogóle nie prowadził działalności gospodarczej. W związku z tym fiskus zakwestionował koszty podatnika. Argumentował, że faktury są nierzetelne, bo wynika z nich, że sprzedawcą jest podmiot, który faktycznie nim nie był.

Podatnik to zakwestionował. Uważał, że bez znaczenia jest to, czy jego kontrahent prowadził działalność gospodarczą, czy nie. Twierdził, że organy podatkowe powinny skupić się na tym, czy towary i usługi faktycznie zostały przez niego nabyte i wykorzystane w działalności gospodarczej. Uważał, że mógłby to wykazać, gdyby organ zgodził się m.in. na powtórne przesłuchanie świadków. Twierdził, że faktury mają pierwszorzędne znaczenie wyłącznie w podatku VAT, bo tam o prawie do odliczenia decyduje formalizm, w podatkach dochodowych natomiast liczą się kwestie materialne.


Pozostało jeszcze 38% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane