Na taki obowiązek wskazywała jedna ze stron społecznych i zgłaszała potrzebę dokonania zmian w tym zakresie podczas prac zespołu deregulacyjnego. Minister finansów wyjaśnił więc, że nie wynika to z przepisów.

Do urzędu skarbowego

Przypomniał, że formularz PIT-11 jest przesyłany urzędom skarbowym (do końca stycznia następnego roku podatkowego) wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej:

- zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej, tj. za pośrednictwem konta w e-Urzędzie, albo

- za pomocą oprogramowania interfejsowego (w tym również usługi Web Service Uniwersalnej Bramki Dokumentów przeznaczonej do wysyłki masowych dokumentów elektronicznych PIT-11) udostępnionego w BIP MF4 (serwis podatki.gov.pl).

Do podatnika

Z kolei podatnikom PIT-11 przekazuje się najpóźniej do końca lutego roku następującego po roku podatkowym. Jak jednak wyjaśnia minister finansów, ustawa o PIT nie zawiera regulacji, które wskazywałyby, w jaki sposób należy ją przekazać. W związku z tym płatnicy i inne podmioty wypełniające formularz PIT-11 mają w tym zakresie swobodę.

W praktyce – jak czytamy w objaśnieniach – można to zrobić przykładowo:

- przez internetowy system kadrowo-płacowy (np. portal pracowniczy),

- na adres poczty elektronicznej (np. służbowy e-mail lub inny wskazany przez

podatnika),

- listem za pośrednictwem poczty,

- osobiście, np. przez odbiór formularza w siedzibie firmy.

Minister przypomniał jednak, że płatnicy i inne podmioty zobowiązane do sporządzenia i przekazania formularza powinni zadbać o udokumentowanie, że wywiązali się z obowiązku przekazania podatnikowi PIT-11.