statystyki

Interes podatnika równorzędny z publicznym

06.10.2016, 07:10; Aktualizacja: 06.10.2016, 09:10
podpis, dokument, akt, prawo

Sprawa dotyczyła pana Henryka; jego zaległości w PIT za 2009 r. wraz z odsetkami wynosiły prawie 40 tys. zł.źródło: ShutterStock

Jeśliby przyjąć interpretację organów, to instytucja umorzenia zaległości podatkowych stałaby się martwa, bo zawsze cierpi na tym budżet wierzyciela, w tym wypadku Skarbu Państwa.

Sprawa dotyczyła pana Henryka; jego zaległości w PIT za 2009 r. wraz z odsetkami wynosiły prawie 40 tys. zł. Pan Henryk przy rejestrowaniu działalności gospodarczej nie złożył oddzielnego oświadczenia o wyborze uproszczonej formy opodatkowania, w związku z czym nie nabył prawa do rozliczania podatku w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. O tym jednak pan Henryk nie wiedział, gdy wypełniał formularz EDG-1 i rozpoczynał prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Z informacji na formularzu i publicznie ogłoszonych założeń „polityki jednego okienka” wynikało, że dane zawarte w wypełnionym wniosku zostaną przesłane do ZUS i naczelnika urzędu skarbowego.

Rzeczywiście, jak chwaliło się w 2009 r. Ministerstwo Gospodarki, założenie firmy nigdy wcześniej nie było tak proste – wystarczyło wypełnić dwustronicowy formularz i złożyć go w jednym urzędzie, zamiast w czterech. Pan Henryk nie przypuszczał więc, że popełnił błąd.

Zaległość wyszła na jaw, gdy naczelnik urzędu skarbowego stwierdził brak złożenia oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu i określił wysokość zobowiązania podatkowego na ponad 30 tys. zł.

Pan Henryk najpierw walczył sam. Po bezskutecznym odwołaniu do dyrektora izby skarbowej złożył skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Skarga, po wyroku kasacyjnym NSA, została prawomocnie oddalona.

Pan Henryk zawiadomił wtedy o sprawie Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Poinformowaliśmy, że rzecznik nie ma możliwości wzruszenia prawomocnego wyroku sądu administracyjnego, natomiast obywatelowi przysługuje wniosek do organu podatkowego o umorzenie zaległości podatkowej. Pan Henryk złożył taki wniosek do naczelnika urzędu skarbowego.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane