statystyki

RPO wytyka fiskusowi, że działa jak prywatny wierzyciel

autor: Patrycja Dudek, Agnieszka Pokojska27.03.2017, 07:29; Aktualizacja: 27.03.2017, 09:54
pieniądze

Do Rzecznika trafiają skargi podatników, którzy informują, że organy nie rezygnują z przedawnionej należności i wysyłają wezwania do zapłaty pod rygorem skierowania sprawy do sądu cywilnegoźródło: ShutterStock

Organy podatkowe nie mają prawa odzyskiwać w sądzie cywilnym nienależnie zwróconego podatku, gdy doszło do przedawnienia zobowiązania – uważa rzecznik praw obywatelskich.

To kolejne jego wystąpienie w sprawie działań fiskusa podejmowanych z wykorzystaniem kodeksu cywilnego, a nie drogi sądowo-administracyjnej. Wcześniej RPO interweniował w sprawie skargi pauliańskiej. Wtedy zarzucał organom podatkowym, że kwestionują umowy darowizny, aby ściągnąć zaległości podatkowe z majątku obdarowanych (czyli osób trzecich).

Nie było nadpłaty

W najnowszym wystąpieniu RPO podkreśla, że organy nie mogą domagać się od podatnika zwrotu niesłusznie oddanej mu nadpłaty, gdy sprawa już się przedawniła.

Do Rzecznika trafiają skargi podatników, którzy informują, że organy nie rezygnują z przedawnionej należności i wysyłają wezwania do zapłaty pod rygorem skierowania sprawy do sądu cywilnego. Jeśli podatnik odmawia, wówczas Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa kieruje (w imieniu organu podatkowego) pozew do sądu cywilnego. Składa zarzut bezpodstawnego wzbogacenia, które ma być skutkiem nienależnego świadczenia (art. 410 w zw. z art. 405 kodeksu cywilnego). Zgodnie z k.c. świadczenie jest nienależne m.in. wtedy, jeżeli ten, kto je spełnił, nie był do niego zobowiązany.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane