statystyki

WSA w sprawie oleju napędowego. 2:0 dla przedsiębiorców

autor: Szymon Bogdański03.10.2016, 11:35; Aktualizacja: 03.10.2016, 12:09
paragrafy

Przy ustalaniu znaczenia przepisów prawa podatkowego należy preferować takie ich rozumienie, które nie prowadzi do nieadekwatnego dla danej sytuacji gospodarczej obciążenia podatkowegoźródło: ShutterStock

Niezłożenie miesięcznych zestawień oświadczeń nabywców dotyczących przeznaczenia paliwa nie może być podstawą do obciążania sprzedawcy wyższą akcyzą, jeżeli olej został przeznaczony na cel grzewczy – potwierdził sąd we Wrocławiu. Skutkiem wyroku jest nie tylko uchylenie decyzji organów podatkowych, lecz także umorzenie postępowania.

Stan faktyczny

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu 14 września 2016 r. orzekł w sprawie oleju napędowego przeznaczonego na cele opałowe (sygn. akt I SA/Wr 888/16). Istota zagadnienia sprowadzała się do przesyłania miesięcznych zestawień oświadczeń przez skarżącego po terminie określonym w art. 89 ust. 14 ustawy o podatku akcyzowym (dalej: u.p.a.). Organ nałożył sankcyjną stawkę w wysokości 1822 zł na 1000 litrów zamiast pierwotnie wyliczonej w wysokości 232 zł. W toku postępowania stwierdzono, że olej był wykorzystywany zgodnie z jego przeznaczeniem oraz oświadczenia odbierane przez nabywców oleju spełniały zdaniem naczelnika urzędu celnego wszystkie wymogi formalne przewidziane w art. 89 ust. 6 lub 8 u.p.a. w brzmieniu sprzed 1 stycznia 2015 r.

WSA po rozpoznaniu sprawy uchylił decyzję dyrektora Izby Celnej oraz naczelnika Urzędu Celnego oraz umorzył postępowanie administracyjne. Czy to orzeczenie różni się w takim razie czymś od wszystkich innych orzeczeń sądów administracyjnych zapadających w ostatnim czasie w tego typu sprawach? Tak. W sprawie tej orzekały bowiem incydentalnie, w przeciwieństwie do innych spraw, Trybunał Konstytucyjny (sygn. akt P 24/12) oraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: TSUE) w Luksemburgu (sygn. C-418/14)

Skutki orzeczenia


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane