statystyki

Niższy limit płatności gotówką dopiero za trzy miesiące, ale pytania mnożą się już dziś

autor: Radosław Kowalski09.10.2016, 15:00
pieniądze

Na szczególną uwagę zasługują przypadki, w których podatnik stosuje podatkową księgę przychodów i rozchodów, a jest ona dla niego prowadzona przez biuro rachunkoweźródło: ShutterStock

Z początkiem 2017 r. przedsiębiorcy będą się musieli zmierzyć z decyzją, jaka ma być forma zapłaty za dokonywane przez nich zakupy. Zaliczka, barter i kompensata budzą wątpliwości.

W obecnym stanie prawnym forma, w jakiej podatnik reguluje ciążące na nim zobowiązania, nie wywiera wpływu na istnienie bądź brak prawa do ujęcia wydatku w kosztach podatkowych. Od przyszłego roku podatkowego dla części zakupów będzie to miało kluczowe znaczenie.

Niższy limit

Z art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wynika, że przedsiębiorca powinien dokonywać płatności za pośrednictwem rachunku bankowego w każdym przypadku, gdy:

1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca, oraz

2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

Prawodawca żąda, by zapłaty były regulowane za pośrednictwem rachunku bankowego, ale nic nie mówi np. o karcie kredytowej.

Powyższe żądanie ustawodawcy jest o tyle mało kłopotliwe dla przedsiębiorców, że nie ma żadnych konsekwencji fiskalnych. Do czasu.


Pozostało jeszcze 89% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane