statystyki

Przedsiębiorcy nie są gotowi na nowe obowiązki w cenach transferowych

autor: Mariusz Szulc29.09.2016, 07:58; Aktualizacja: 29.09.2016, 09:03
rachunek, podatki, księgowość, rozliczenie

Chodzi o zmiany w przepisach podatkowych, które wejdą w życie od początku 2017 r. Od tej daty firmy działające w Polsce będą musiały sporządzać trójstopniową dokumentację cen transferowych.źródło: ShutterStock

20 tysięcy polskich firm powinno dokumentować transakcje przeprowadzane z podmiotami powiązanymi. Co piąta może nie być świadoma tego, że czekają je nowe obowiązki – wynika z raportu firmy doradczej PwC.

Chodzi o zmiany w przepisach podatkowych, które wejdą w życie od początku 2017 r. Od tej daty firmy działające w Polsce będą musiały sporządzać trójstopniową dokumentację cen transferowych.

Im większe przychody, tym większe obowiązki

Obowiązki czekają jednak tylko te podmioty, których przychody lub koszty (w rozumieniu ustawy o rachunkowości) przekroczą 2 mln euro rocznie.

Powyżej tego limitu powinny sporządzić tzw. dokument lokalny (local file). W nim będzie trzeba przedstawić szczegółowe informacje dotyczące transakcji z podmiotami powiązanymi. Chodzi m.in. o uzasadnienie, że warunki rozliczeń przyjęte przez firmę i jej kontrahenta są zgodne z zasadami rynkowymi.


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane