statystyki

WNT: Już się nie zaoszczędzi na zwłoce. Spóźnialscy będą musieli ekstra płacić

autor: Łukasz Zalewski28.09.2016, 07:21; Aktualizacja: 28.09.2016, 08:29
Podatki

Dziś podatnicy, którzy nabędą towar z UE, mogą odliczyć VAT, pod warunkiem że otrzymali fakturę dokumentującą dostawę towaruźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który wykaże daninę należną z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów dopiero po trzech miesiącach od powstania obowiązku podatkowego, będzie musiał zapłacić odsetki od zaległości. Plus ewentualną sankcję. Przewiduje to opublikowany projekt dużej nowelizacji VAT.

Dziś podatnicy, którzy nabędą towar z UE, mogą odliczyć VAT, pod warunkiem że otrzymali fakturę dokumentującą dostawę towaru (powinni ją otrzymać najpóźniej w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy). Powinni też w ciągu 3 miesięcy wykazać w deklaracji podatek należny i naliczony. Jeśli jednak nie wykażą VAT z tytułu WNT w tym terminie, to nie grożą im żadne konsekwencje.

Wykorzystują to nierzetelni płatnicy, dlatego Ministerstwo Finansów postanowiło załatać lukę w przepisach. – Chodzi zapewne o tych podatników, którzy latami nie wykazują WNT aż do momentu kontroli fiskusa – mówi Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy i partner w KNDP. Przypomina, że po kontroli podatnikowi przysługuje prawo do korekty VAT. Ten składa więc po kontroli korektę deklaracji VAT za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WNT. Wykazuje w nim zarówno podatek należny, jak i naliczony. – Jeden pokrywa się z drugim, więc nie ma żadnego efektu fiskalnego – tłumaczy Andrzej Nikończyk.

Projekt nowelizacji utrzymuje dzisiejszą zasadę, zgodnie z którą zobowiązany będzie mógł w tej samej deklaracji (za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy) wykazać podatek należny oraz podatek naliczony, ale – i właśnie na tym polega zasadnicza zmiana – jedynie przez 3 miesiące po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy w odniesieniu do nabytych wewnątrzwspólnotowo towarów. Jeśli więc podatnik wykaże WNT po 3 miesiącach, to będzie musiał wykazać podatek należny w deklaracji za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, a podatek naliczony – w deklaracji bieżącej, a nie – jak obecnie – w tej samej co należny.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane