statystyki

Wyrok skazujący nie przemawia za uczciwością podatnika

autor: Jakub Pawłowski28.09.2016, 07:21; Aktualizacja: 28.09.2016, 08:26
podatki pieniądze

Sprawa była niecodzienna, choć dotyczyła częstego przypadku – tzw. pustych faktur. Zdziwienia argumentacją podatnika nie krył sam sędzia przewodniczący Artur Mudrecki.źródło: ShutterStock

Za dobrą wiarą i należytą starannością przedsiębiorcy nie przemawia wyrok sądu okręgowego, w którym uznano go za winnego innych przestępstw skarbowych – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sprawa była niecodzienna, choć dotyczyła częstego przypadku – tzw. pustych faktur. Zdziwienia argumentacją podatnika nie krył sam sędzia przewodniczący Artur Mudrecki.

– To ewenement aby przedsiębiorca oskarżony o nadużycia w VAT próbował dowieść swojej niewinności, wnioskując o rozpatrzenie dowodu, którym był wyrok skazujący go za uczestnictwo w karuzeli podatkowej – powiedział podczas rozprawy sędzia Mudrecki.

Zanim sprawa trafiła do NSA, działalności podatnika przyjrzał się naczelnik urzędu skarbowego. I odmówił mu prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących usługi ślusarsko-spawalnicze, które przedsiębiorca miał nabyć od dwóch kontrahentów.

Co prawda fiskus nie negował, że zostały one wykonane. Uznał jednak, że nie mogły świadczyć ich firmy, których nazwy widniały na dokumentach. Jedna z nich nie zatrudniała bowiem w ogóle pracowników, a druga nie miała ich tylu, by – w ocenie organu – wykonać prace o takiej skali, jak to wynikało z faktur.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane