statystyki

Rekompensata za spadek wartości nieruchomości też bez PIT

autor: Jakub Pawłowski19.01.2017, 07:23; Aktualizacja: 19.01.2017, 08:06
Sprawa dotyczyła rolnika, który zgodził się na przeprowadzenie przez swoją działkę linii wysokiego napięcia. W umowie chciał dać przyzwolenie m.in. na wybudowanie słupów, poprowadzenie przewodów i ich późniejszą eksploatację.

Sprawa dotyczyła rolnika, który zgodził się na przeprowadzenie przez swoją działkę linii wysokiego napięcia. W umowie chciał dać przyzwolenie m.in. na wybudowanie słupów, poprowadzenie przewodów i ich późniejszą eksploatację.źródło: ShutterStock

Przepisy nie precyzują, jakie konkretnie odszkodowania wypłacane z tytułu ustanowienia służebności przesyłu są zwolnione z podatku dochodowego. Dlatego NSA zinterpretował je szerzej niż fiskus.

Orzekł, wbrew stanowisku skarbówki, że nieopodatkowane są nie tylko rekompensaty za szkody powstałe w uprawach rolnych i drzewostanie, rekultywację gruntów i ustanowienie służebności przesyłu. Właściciel działki, przez którą przebiegają linie energetycznie, nie płaci też PIT od rekompensat z tytułu spadku wartości jego nieruchomości – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła rolnika, który zgodził się na przeprowadzenie przez swoją działkę linii wysokiego napięcia. W umowie chciał dać przyzwolenie m.in. na wybudowanie słupów, poprowadzenie przewodów i ich późniejszą eksploatację. Miał też zapewnić możliwość wejścia na teren pracownikom zakładu w celu np. remontów i przebudowy instalacji.

W zamian za to rolnik miał dostać od zakładu energetycznego jednorazowe wynagrodzenie oraz odszkodowanie z tytułu spadku wartości nieruchomości. Na działce bowiem, w 70-metrowym pasie ochronnym, nie można byłoby już stawiać żadnych budynków mieszkalnych ani budowli. Nie mogłoby być też drzew ani krzewów wyższych niż 5 metrów.

Mężczyzna uważał, że cała kwota wypłacona mu przez zakład energetyczny będzie objęta zwolnieniem na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o PIT.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane