statystyki

Rekompensata za spadek wartości nieruchomości też bez PIT

autor: Jakub Pawłowski19.01.2017, 07:23; Aktualizacja: 19.01.2017, 08:06
Sprawa dotyczyła rolnika, który zgodził się na przeprowadzenie przez swoją działkę linii wysokiego napięcia. W umowie chciał dać przyzwolenie m.in. na wybudowanie słupów, poprowadzenie przewodów i ich późniejszą eksploatację.

Sprawa dotyczyła rolnika, który zgodził się na przeprowadzenie przez swoją działkę linii wysokiego napięcia. W umowie chciał dać przyzwolenie m.in. na wybudowanie słupów, poprowadzenie przewodów i ich późniejszą eksploatację.źródło: ShutterStock

Przepisy nie precyzują, jakie konkretnie odszkodowania wypłacane z tytułu ustanowienia służebności przesyłu są zwolnione z podatku dochodowego. Dlatego NSA zinterpretował je szerzej niż fiskus.

Orzekł, wbrew stanowisku skarbówki, że nieopodatkowane są nie tylko rekompensaty za szkody powstałe w uprawach rolnych i drzewostanie, rekultywację gruntów i ustanowienie służebności przesyłu. Właściciel działki, przez którą przebiegają linie energetycznie, nie płaci też PIT od rekompensat z tytułu spadku wartości jego nieruchomości – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła rolnika, który zgodził się na przeprowadzenie przez swoją działkę linii wysokiego napięcia. W umowie chciał dać przyzwolenie m.in. na wybudowanie słupów, poprowadzenie przewodów i ich późniejszą eksploatację. Miał też zapewnić możliwość wejścia na teren pracownikom zakładu w celu np. remontów i przebudowy instalacji.

W zamian za to rolnik miał dostać od zakładu energetycznego jednorazowe wynagrodzenie oraz odszkodowanie z tytułu spadku wartości nieruchomości. Na działce bowiem, w 70-metrowym pasie ochronnym, nie można byłoby już stawiać żadnych budynków mieszkalnych ani budowli. Nie mogłoby być też drzew ani krzewów wyższych niż 5 metrów.

Mężczyzna uważał, że cała kwota wypłacona mu przez zakład energetyczny będzie objęta zwolnieniem na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o PIT.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane