statystyki

Podatek bankowy nie pomniejsza CIT

autor: Mariusz Szulc28.09.2016, 07:21; Aktualizacja: 28.09.2016, 08:24
Wątpliwości co do konstytucyjności nowego rozwiązania miał jeden z banków, który od lutego 2016 r. płaci podatek od niektórych instytucji finansowych.

Wątpliwości co do konstytucyjności nowego rozwiązania miał jeden z banków, który od lutego 2016 r. płaci podatek od niektórych instytucji finansowych.źródło: ShutterStock

Zakaz odliczania od przychodu daniny od niektórych instytucji finansowych nie narusza konstytucji – uważa dyrektor katowickiej izby.

Wątpliwości co do konstytucyjności nowego rozwiązania miał jeden z banków, który od lutego 2016 r. płaci podatek od niektórych instytucji finansowych. Sądził, że może zaliczyć tę daninę do kosztów uzyskania przychodów.

Uważał, że przepis, który na to nie pozwala (art. 16 ust. 1 pkt 70 ustawy o CIT), jest niekonstytucyjny. Został on bowiem dodany od lutego br., wraz z podatkiem bankowym. Tym samym, zakazując odliczania podatku bankowego od przychodów w CIT, zmieniono w trakcie roku reguły dotyczące podatku dochodowego. Na dodatek stało się to zaledwie po 16 dniach vacatio legis – argumentował bank.

Przypomniał, że zmiany w prawie dotyczące podatków płaconych w skali roku muszą być znane podatnikom ze stosownym wyprzedzeniem i to jeszcze przed początkiem roku podatkowego. Podkreślił, że został zaskoczony tą zmianą i musiał skorygować plany finansowe.

Uznał więc, że ustawodawca naruszył konstytucyjne zasady: zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa, ochrony bezpieczeństwa prawnego oraz należytego zabezpieczenia interesów podatnika w trakcie roku podatkowego. Powołał się też na orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane