statystyki

Skarbówka zwraca nadpłatę bez wydania decyzji

autor: Jakub Pawłowski28.09.2016, 07:21; Aktualizacja: 28.09.2016, 08:28
Podatki

Sprawa dotyczyła raptem 231 zł, ale spór z fiskusem trwał pięć lat i skończył się aż przed sądem kasacyjnym.źródło: ShutterStock

Podatnik, który w zeznaniu PIT lub jego korekcie deklaruje nadpłatę podatku, nie może później wymagać od naczelnika urzędu skarbowego, by ten stwierdził ją w decyzji administracyjnej – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła raptem 231 zł, ale spór z fiskusem trwał pięć lat i skończył się aż przed sądem kasacyjnym.

Podatnik prowadził jednoosobową firmę. Nie szło mu najlepiej, bo w zeznaniu podatkowym za 2011 r. wykazał stratę w wysokości ok. 8 tys. zł. Niecałe dwa miesiące później złożył korektę deklaracji. Podał w niej, że powstała u niego nadpłata. Fiskus zgodził się z nim co do kwoty. Nie zwrócił jednak pieniędzy do ręki, tylko przelał je na rachunek komornika sądowego, który prowadził wobec podatnika postępowanie egzekucyjne.

Mężczyzna, niezadowolony z takiego obrotu sprawy, złożył wniosek o wydanie decyzji stwierdzającej nadpłatę. Naczelnik urzędu skarbowego uznał jednak, że nie ma podstaw do wydania decyzji określającej bądź stwierdzającej nadpłatę w tej samej wysokość.

W odwołaniu mężczyzna zarzucił naczelnikowi, że nie powinien automatycznie przesyłać pieniędzy komornikowi, bo nie mógł wiedzieć, czy wyliczenie nadpłaty przez podatnika (samoobliczenie) było prawidłowe. Organ powinien był najpierw to sprawdzić i wydać w tej sprawie decyzję.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane