statystyki

Skarbówka zwraca nadpłatę bez wydania decyzji

autor: Jakub Pawłowski28.09.2016, 07:21; Aktualizacja: 28.09.2016, 08:28
Podatki

Sprawa dotyczyła raptem 231 zł, ale spór z fiskusem trwał pięć lat i skończył się aż przed sądem kasacyjnym.źródło: ShutterStock

Podatnik, który w zeznaniu PIT lub jego korekcie deklaruje nadpłatę podatku, nie może później wymagać od naczelnika urzędu skarbowego, by ten stwierdził ją w decyzji administracyjnej – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła raptem 231 zł, ale spór z fiskusem trwał pięć lat i skończył się aż przed sądem kasacyjnym.

Podatnik prowadził jednoosobową firmę. Nie szło mu najlepiej, bo w zeznaniu podatkowym za 2011 r. wykazał stratę w wysokości ok. 8 tys. zł. Niecałe dwa miesiące później złożył korektę deklaracji. Podał w niej, że powstała u niego nadpłata. Fiskus zgodził się z nim co do kwoty. Nie zwrócił jednak pieniędzy do ręki, tylko przelał je na rachunek komornika sądowego, który prowadził wobec podatnika postępowanie egzekucyjne.

Mężczyzna, niezadowolony z takiego obrotu sprawy, złożył wniosek o wydanie decyzji stwierdzającej nadpłatę. Naczelnik urzędu skarbowego uznał jednak, że nie ma podstaw do wydania decyzji określającej bądź stwierdzającej nadpłatę w tej samej wysokość.

W odwołaniu mężczyzna zarzucił naczelnikowi, że nie powinien automatycznie przesyłać pieniędzy komornikowi, bo nie mógł wiedzieć, czy wyliczenie nadpłaty przez podatnika (samoobliczenie) było prawidłowe. Organ powinien był najpierw to sprawdzić i wydać w tej sprawie decyzję.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane