Emerytura z Austrii jest opodatkowana w Polsce, jeśli otrzymuje ją osoba, która tu zamieszkuje. Bank wypłacający świadczenie ma obowiązek pobierania zaliczki na podatek zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Emerytura z Austrii jest opodatkowana w Polsce, jeśli otrzymuje ją osoba, która tu zamieszkuje. Bank wypłacający świadczenie ma obowiązek pobierania zaliczki na podatek zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który zabiegał o to, by bank wypłacający mu emeryturę z Austrii zaniechał pobierania zaliczek na podatek dochodowy. Uważał, że nie powinna być ona opodatkowana w Polsce, skoro jest wypłacana przez zagraniczną instytucję. Domagał się również zwrotu wcześniej pobranych zaliczek.

Powołał się na przepisy unijne, w tym na rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004.

Organy podatkowe umorzyły jednak postępowanie w sprawie zaniechania poboru zaliczek na PIT. Stwierdziły, że świadczenie emerytalne uzyskane w Austrii i wypłacane przez bank w Polsce osobie, która tutaj mieszka, jest opodatkowane w naszym kraju (czyli w kraju rezydencji). Jako podstawę prawną wskazały art. 18 ust. 1 polsko-austriackiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku. Wyjaśniły, że na tej podstawie bank musi potrącać i odprowadzać do polskiego urzędu skarbowego zaliczki na podatek, zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy o PIT.

Sądy uznały tę decyzję za słuszną. Jak stwierdził WSA w Opolu (sygn. akt I SA/Op 387/21), podatnik nie wykazał istnienia przesłanek pozwalających na zastosowanie art. 22 ordynacji podatkowej (np. że pobranie podatku zagraża jego ważnym interesom). Jego zasadniczym zarzutem było negowanie samego obowiązku podatkowego.

Do tego samego wniosku doszedł Naczelny Sąd Administracyjny. Uzasadniając wyrok, sędzia Aleksandra Wrzesińska-Nowacka podkreśliła, że mężczyzna w istocie nie chciał płacić podatku dochodowego od emerytury, którą otrzymywał z Austrii.

– Skarżącemu wydaje się, że pobranie zaliczki na podatek powoduje obniżenie wysokości emerytury. Tymczasem podatek nie ma wpływu prawnego na wysokość emerytury i nie stanowi jej obniżenia. Fizycznie skarżący dostaje emeryturę pomniejszoną o podatek, ale jest to pomniejszenie o inne świadczenie. Natomiast podstawa wypłaty emerytury wynika z przepisów ustawodawstwa austriackiego i w tym zakresie ustawodawstwo polskie nie ma żadnego zastosowania – wyjaśniła sędzia Wrzesińska-Nowacka. ©℗

orzecznictwo