Jeżeli klient płaci metodą za pobraniem za towary sprzedawane przez internet w systemie wysyłkowym, to sprzedający nie musi ewidencjonować tej transakcji w kasie fiskalnej. Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej interpretacji indywidualnej.

Spytała o to spółka, która zajmuje się internetową sprzedażą gier i zabawek. Dostawa tych towarów odbywa się wyłącznie za pośrednictwem systemu wysyłkowego (przesyłki kurierskie). Kupujący płacą za towary za pośrednictwem platform płatniczych.

Nowa metoda płatności

Spółka rozważała wprowadzenie nowej metody płatności - za pobraniem. To by oznaczało, że kurier pobierze płatność w formie gotówki lub za pomocą terminala płatniczego, a następnie firma kurierska przekaże zebrane kwoty przelewem na rachunek bankowy magazynu współpracującego w Polsce ze spółką. Raz w tygodniu magazyn przekaże te pieniądze z własnego rachunku bankowego na rachunek spółki. Natomiast raz w miesiącu prześle spółce zestawienie płatności za pobraniem. Będą w nim takie informacje, jak: wpłacone kwoty, numery przesyłek, numery zamówień.

Spółka planowała ponadto przechowywać informacje o każdym zamówieniu. Dzięki temu – jak tłumaczyła – będzie można powiązać każdą transakcję z płatnością za pobraniem (szczegóły dotyczące zakupionych towarów), a także z kupującym (dane kupującego, adres, numer przesyłki).

Chciała się upewnić, że po wprowadzeniu tej nowej formy płatności nadal będzie mogła korzystać ze zwolnienia z kas fiskalnych na podstawie poz. 41 załącznika do rozporządzenia z 17 grudnia 2024 r. (Dz.U. poz. 1902).

Kiedy zwolnienie

Zgodnie z poz. 41 załącznika, nie trzeba ewidencjonować w kasie fiskalnej dostawy towarów sprzedawanych w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli są spełnione łącznie dwa warunki:

- dostawca towaru otrzymuje w całości zapłatę za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na swój rachunek bankowy lub rachunek w SKOK),

- z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności ona dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).

Przedmiotem takiej dostawy nie mogą być towary wymienione w par. 4 rozporządzenia, czyli np.: części do silników, komputery, laptopy i tablety, bo obrót nimi jest objęty bezwzględnym obowiązkiem stosowania kas fiskalnych.

Poza kasą

Dyrektor KIS potwierdził, że spółka nie straci prawa do tego zwolnienia, gdy wprowadzi metodę płatności za pobraniem, ponieważ:

- będą spełnione łącznie wszystkie warunki wymienione w poz. 41 załącznika do rozporządzenia,

- spółka nie będzie sprzedawała w systemie wysyłkowym towarów wymienionych w par. 4 rozporządzenia,

- pobierana przez kuriera zapłata za towar będzie przekazywana przez firmę kurierską przelewem na rachunek bankowy współpracującego magazynu w Polsce, który następnie przekaże środki na rachunek bankowy spółki,

- z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę będzie jednoznacznie wynikać, jakiej konkretnej czynności dotyczyła i kto zapłacił.

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 24 marca 2025 r., sygn.0113-KDIPT1-3.4012.42.2025.2.ALN