Na właścicielach e-sklepów, oprócz czynności związanych z obsługą zamówień, spoczywa również obowiązek wystawienia paragonu fiskalnego. Ewidencję ułatwi im aplikacja Fiskalizator, dostępna dla użytkowników platformy gotowych sklepów internetowych Shoper.

Sklepy prowadzące sprzedaż konsumencką zobowiązane są do prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Oznacza to, że powinny wydawać paragony za pomocą kasy fiskalnej. Dotyczy to również sklepów sprzedających przez internet. W ich przypadkach jednak wydawanie paragonów nie jest tak naturalne, jak wręczanie paragonu klientowi do ręki przy kasie.

Cały proces zakupowy online odbywa się na platformie sklepowej. Dlatego dużo wygodniej podłączyć drukarkę fiskalną do systemu, na którym działa sklep, niż wprowadzać każdorazowo dane zamówienia do kasy fiskalnej i drukować paragon. W ten sposób działa aplikacja Fiskalizator, dostępna dla właścicieli e-sklepów działających na platformie Shoper. Dzięki integracji z platformą drukowanie paragonów odbywa się bezpośrednio z panelu e-sklepu – nie trzeba używać innych narzędzi. Aplikacja Fiskalizator jest kompatybilna z popularnymi modelami drukarek fiskalnych, m.in. marki Posnet, Elzab, Novitus.

- Specjalizujemy się w produktach dla e-sklepów i swoim kompleksowymi narzędziami chcemy im ułatwić pracę, stąd integracja aplikacji do fiskalizacji z oprogramowaniem Shoper. Widać, że taki dodatek był potrzebny, bo zainstalowało go już kilkadziesiąt sklepów korzystających z naszej platformy – ocenia Mariusz Charkot, Product Manager w firmie Dreamcommerce S.A., oferującej oprogramowanie Shoper.

Z danych firmy wynika, że drukowanie paragonów z poziomu e-sklepu przy 100 zamówieniach dziennie skraca czas ich obsługi nawet o godzinę. Wygodę podkreślają też sklepy korzystające z aplikacji: – Integracja Fiskalizatora z moim sklepem to duża oszczędność czasu i pieniędzy. Zanim zacząłem korzystać z tej aplikacji, używałem kasy fiskalnej, do której musiałem wgrać bazę produktów a potem ręcznie nabijać każdą transakcję. Teraz paragon drukuje się po kilku kliknięciach w panelu e-sklepu – zauważa Paweł Putra, właściciel sklepu Scandishop.pl.

Nie wszystkie jednak e-sklepy muszą mieć urządzenia fiskalne. Warunki zwolnień określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jednak ze zwolnień wyłączone są m.in. sklepy sprzedające perfumy, sprzęt RTV, sprzęt fotograficzny i telekomunikacyjny czy nośniki danych. Zwolnienia z wystawiania paragonów fiskalnych opisane w rozporządzeniu mają zastosowanie do grudnia 2016. Pod koniec bieżącego roku Ministerstwo wyda nową wersją dokumentu.