Zlikwidowanie robota przemysłowego przed końcem okresu jego amortyzacji nie oznacza konieczności zwiększenia podstawy opodatkowania o kwotę odliczoną wcześniej w ramach ulgi na robotyzację. Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodzi o preferencję, która dotyczy fabrycznie nowych robotów przemysłowych oraz maszyn i urządzeń, w tym peryferyjnych, wymienionych w art. 38eb ust. 2 ustawy o CIT (i odpowiednio w art. 52jb ust. 2 ustawy o PIT).

Ulga polega na odliczeniu od podstawy opodatkowania kwoty stanowiącej 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację. Odliczenie ma zastosowanie do kosztów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.

Jednorazowo czy w czasie

Organy podatkowe uważają, że z preferencji należy korzystać równolegle z dokonywaniem odpisów amortyzacyjnych. Innymi słowy, podatnik może zaliczyć do podatkowych kosztów w sumie 150 proc. odpisów amortyzacyjnych od robotów przemysłowych oraz innych maszyn i urządzeń.

Inaczej zinterpretował przepisy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. W wyroku z 21 grudnia 2023 r. (sygn. akt III SA/Wa 1993/23) orzekł, że ulgę można rozliczyć jednorazowo. Wyrok jest jednak nieprawomocny.

Likwidacja maszyn

Spółka, która wystąpiła o najnowszą interpretację, korzysta z ulgi tak, jak chce fiskus, czyli równolegle z odpisami amortyzacyjnymi. Poinformowała, że czasami jest zmuszona zlikwidować robota przemysłowego, urządzenie czy maszynę przed końcem ich amortyzacji.

Chciała się upewnić, że w takiej sytuacji nie będzie musiała wycofać ulgi, czyli zwiększyć podstawy opodatkowania o uprzednio odliczoną kwotę. Uważała, że nie musi tego robić również w razie sprzedaży złomu po likwidacji robotów, urządzeń i maszyn, w odniesieniu do których skorzystała wcześniej z podatkowej ulgi.

Skąd wątpliwości

Wątpliwości spółki powstały na tle art. 38eb ust. 6 ustawy o CIT, który zobowiązuje do takiej korekty w przypadku zbycia robotów, maszyn i urządzeń przed końcem okresu ich amortyzacji. W takiej sytuacji podatnik musi zwiększyć podstawę opodatkowania o kwotę odliczeń dokonanych uprzednio w ramach ulgi na robotyzację.

Spółka była zdania, że przepis ten jej nie dotyczy, bo – jak argumentowała – likwidacja to nie sprzedaż. Twierdziła, że do zbycia robotów, urządzeń i maszyn nie dojdzie również wtedy, gdy zostanie sprzedany zostanie ich złom.

Dyrektor KIS się z nią zgodził i odstąpił od uzasadnienia interpretacji.

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 17 marca 2025 r., sygn.0111-KDIB2-1.4010.12.2025.2.BJ