Uzasadnione ekonomicznie połączenie spółek powiązanych przez przejęcie nie jest niedozwoloną optymalizacją. Potwierdził to szef Krajowej Administracji Skarbowej w wydanej niedawno opinii zabezpieczającej.
Nie zawsze – przypomnijmy – zgadza się on na takie restrukturyzacje. Na przykład 4 listopada 2024 r. odmówił wydania opinii zabezpieczającej (sygn. DKP16.8082.8.2024). Uznał bowiem, że spółka nie uzasadniła wiarygodnie i przekonująco ekonomicznych celów planowanego połączenia.
Inaczej ocenił połączenie spółek powiązanych w najnowszej sprawie, mimo że i w tym wypadku nie byłoby CIT. Ponadto, spółka przejmująca mogłaby korzystać ze zwolnienia strefowego w odniesieniu do dochodów osiąganych w oparciu o działalność spółki przejmowanej.
Cele ekonomiczne
W uzasadnieniu wniosku napisano, że celem restrukturyzacji jest:
- uproszczenie struktury grupy,
- zwiększenie efektywności biznesowej działalności w Polsce,
- konsolidacja procesów i ograniczenie związanych z nimi kosztów,
- poprawa wskaźników finansowych i zdolności kredytowej,
- lepsza organizacja i usprawnienie procesów zakupowych oraz logistycznych,
- ułatwienie współpracy z kontrahentami.
Bez nadużyć
Szef KAS uznał, że planowane połączenie ma uzasadnienie ekonomiczno-gospodarcze. Zgodził się, że żadne inne rozwiązanie prawne nie zapewni osiągnięcia tych samych celów biznesowych. Uznał więc, że głównym motywem połączenia nie jest chęć osiągnięcia korzyści podatkowej. Nie doszukał się też w planowanym połączeniu sztuczności działania ani sprzeczności z przedmiotem bądź celem ustawy podatkowej. Organ zauważył też, że planowane czynności charakteryzują się niskim stopniem skomplikowania. Zwrócił uwagę, że nie dojdzie tu do zaangażowania podmiotów pośredniczących, ani nieuzasadnionego dzielenia restrukturyzacji na pośrednie operacje
Opinia zabezpieczająca wydana przez szefa KAS 10 marca 2025 r., sygn.DKP1.8082.5.2024