Organy przekazują bowiem środki z 1,5 proc. PIT, tylko jeżeli podatnicy złożą zeznanie w ustawowym terminie albo jeśli dyspozycja przekazania części podatku znalazła się w korekcie dokonanej w ciągu miesiąca od upływu terminu na rozliczenie. Warunkiem przelania pieniędzy OPP jest też zapłata podatku należnego nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od terminu złożenia zeznania podatkowego (czyli do 30 czerwca 2025 r.).

Nieprowadzący biznesu

Przypomnijmy, że o terminowe przekazanie zeznania nie muszą się martwić podatnicy rozliczający się na drukach PIT-37 i PIT-38. Jeżeli sami nie zaakceptują sporządzonych rozliczeń lub nie złożą samodzielnie wypełnionego PIT, zeznanie przygotowane przez skarbówkę w usłudze Twój e-PIT zostanie automatycznie wysłane z upływem ustawowego terminu (30 kwietnia 2025 r.).

Przedsiębiorcy i zajmujący się najmem

O terminowość złożenia rozliczeń muszą natomiast zadbać pozostali podatnicy PIT, w tym przedsiębiorcy. Chociaż skarbówka przygotowuje im zeznania, to oni sami muszą je zaakceptować i wysłać. To samo dotyczy podatników, którzy nie są przedsiębiorcami, ale składają PIT-28 lub PIT-36, bo np. uzyskiwali w 2024 r. przychody z prywatnego najmu czy dochody z zagranicy.

Pieniądze z podatku nie trafią też do OPP, jeżeli nie znajduje się ona w wykazie prowadzonym przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (dostępnym na stronie niw.gov.pl). Jeżeli podatnik korzysta z usługi Twój e-PIT, nie musi tego sprawdzać – system nie pozwoli bowiem na wpisanie organizacji spoza listy.