statystyki

Prezes odpowiada za zaległości także po ustąpieniu

autor: Patrycja Dudek15.09.2016, 18:00
przedsiębiorca prawo

Członkowie zarządu odpowiadają za podatki, których termin płatności upłynął w czasie, gdy pełnili funkcjęźródło: ShutterStock

Członkowie zarządu muszą liczyć się z tym, że po rezygnacji będą odpowiadać za długi spółki, jeśli termin płatności podatku upływał w czasie, gdy nią zarządzali – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła małżonków, którzy przed laty pełnili funkcję w zarządzie spółki z o.o. Spór z fiskusem toczył się o możliwość przeniesienia na nich odpowiedzialności za zaległości firmy w podatku VAT. Zaległości wzięły się z błędnego rozliczenia podatku przy imporcie towarów. Termin płatności podatku przez spółkę upływał w czasie, gdy małżonkowie nią zarządzali.

Firma nie uregulowała całej należności w ustawowym terminie, bo błędnie wyliczyła podatek. Dopiero gdy zmienił się zarząd, do firmy weszli kontrolerzy UKS i wykryli zaległość. Spółka jej jednak nie zapłaciła, a przymusowa egzekucja z jej majątku okazała się bezskuteczna. W związku z tym fiskus chciał wyegzekwować dług od członków zarządu.

Małżonkowie uważali jednak, że odpowiedzialność nie może zostać na nich przeniesiona, ponieważ nie pełnili już funkcji w zarządzie, gdy wydana została decyzja nakazująca zapłatę zaległości. Argumentowali, że gdy ustępowali z funkcji rozliczenia firmy były prawidłowe. Kontrola miała miejsce dopiero, gdy przestali pełnić funkcje w spółce. Argumentowali, że jej skutkiem było wydanie decyzji, która wyznaczała nowy termin na zapłatę podatku. Upływał on w czasie, gdy w zarządzie zasiadał już kto inny. Małżonkowie uważali więc, że fiskus powinien egzekwować należność od nowego zarządu, a nie od nich.


Pozostało jeszcze 23% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane