statystyki

Kontrowersje wokół spłaty pożyczki w innej walucie

autor: Łukasz Kupień12.09.2016, 10:36; Aktualizacja: 12.09.2016, 11:38
Waluty

Dodatnie (ujemne) różnice kursowe powstają u pożyczkobiorcy, jeżeli wartość pożyczki w walucie obcej w dniu jej otrzymania jest wyższa (niższa) od wartości tej pożyczki w dniu jej spłaty przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni – wynika z art. 15a ust. 2 pkt 5 (ust. 3 pkt 5) ustawy o CIT.źródło: ShutterStock

Organy podatkowe zgodnie potwierdzają, że przewalutowanie pożyczki jest neutralne podatkowo dla obu stron. Wątpliwości budzi natomiast zasadność rozpoznania podatkowych różnic kursowych w przypadku spłaty przewalutowanej pożyczki

Dodatnie (ujemne) różnice kursowe powstają u pożyczkobiorcy, jeżeli wartość pożyczki w walucie obcej w dniu jej otrzymania jest wyższa (niższa) od wartości tej pożyczki w dniu jej spłaty przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni – wynika z art. 15a ust. 2 pkt 5 (ust. 3 pkt 5) ustawy o CIT.

Natomiast z perspektywy pożyczkodawcy dodatnie (ujemne) różnice kursowe powstają, o ile wartość pożyczki w walucie obcej w dniu jej udzielenia jest niższa (wyższa) od wartości tej pożyczki w dniu jej zwrotu przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu zgodnie z art. 15a ust. 2 pkt 4 (ust. 3 pkt 4) ustawy o CIT.

Ponadto przepisy dotyczące ustalania podatkowych różnic kursowych w związku ze spłatą otrzymanego lub udzielonego kredytu (pożyczki) stosuje się – zgodnie z art. 15a ust. 9 ustawy o CIT – odpowiednio do rat kapitałowych kredytów (pożyczek).

Skutkiem odpowiedniego stosowania ww. przepisów jest powstanie różnic kursowych już w momencie spłaty poszczególnych rat kredytów (pożyczek), a nie dopiero z chwilą spłaty całej kwoty zadłużenia. Analogicznym zasadom ustalania różnic kursowych podlegają skapitalizowane odsetki zwiększające kwotę główną pożyczki.

Argumenty za...

W art. 15a ust. 2–3 ustawy o CIT enumeratywnie wskazano zdarzenia powodujące powstanie podatkowych różnic kursowych. Katalog tych zdarzeń należy uznać za zamknięty (tak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 10 marca 2015 r., sygn. akt II FSK 1013/13).

Zgodnie z tym przepisem podatkowe różnice kursowe od pożyczek powstają, jeżeli wystąpią łącznie dwa warunki:


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane