statystyki

Kontrowersje wokół spłaty pożyczki w innej walucie

autor: Łukasz Kupień12.09.2016, 10:36; Aktualizacja: 12.09.2016, 11:38
Waluty

Dodatnie (ujemne) różnice kursowe powstają u pożyczkobiorcy, jeżeli wartość pożyczki w walucie obcej w dniu jej otrzymania jest wyższa (niższa) od wartości tej pożyczki w dniu jej spłaty przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni – wynika z art. 15a ust. 2 pkt 5 (ust. 3 pkt 5) ustawy o CIT.źródło: ShutterStock

Organy podatkowe zgodnie potwierdzają, że przewalutowanie pożyczki jest neutralne podatkowo dla obu stron. Wątpliwości budzi natomiast zasadność rozpoznania podatkowych różnic kursowych w przypadku spłaty przewalutowanej pożyczki

Dodatnie (ujemne) różnice kursowe powstają u pożyczkobiorcy, jeżeli wartość pożyczki w walucie obcej w dniu jej otrzymania jest wyższa (niższa) od wartości tej pożyczki w dniu jej spłaty przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni – wynika z art. 15a ust. 2 pkt 5 (ust. 3 pkt 5) ustawy o CIT.

Natomiast z perspektywy pożyczkodawcy dodatnie (ujemne) różnice kursowe powstają, o ile wartość pożyczki w walucie obcej w dniu jej udzielenia jest niższa (wyższa) od wartości tej pożyczki w dniu jej zwrotu przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu zgodnie z art. 15a ust. 2 pkt 4 (ust. 3 pkt 4) ustawy o CIT.

Ponadto przepisy dotyczące ustalania podatkowych różnic kursowych w związku ze spłatą otrzymanego lub udzielonego kredytu (pożyczki) stosuje się – zgodnie z art. 15a ust. 9 ustawy o CIT – odpowiednio do rat kapitałowych kredytów (pożyczek).

Skutkiem odpowiedniego stosowania ww. przepisów jest powstanie różnic kursowych już w momencie spłaty poszczególnych rat kredytów (pożyczek), a nie dopiero z chwilą spłaty całej kwoty zadłużenia. Analogicznym zasadom ustalania różnic kursowych podlegają skapitalizowane odsetki zwiększające kwotę główną pożyczki.

Argumenty za...

W art. 15a ust. 2–3 ustawy o CIT enumeratywnie wskazano zdarzenia powodujące powstanie podatkowych różnic kursowych. Katalog tych zdarzeń należy uznać za zamknięty (tak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 10 marca 2015 r., sygn. akt II FSK 1013/13).

Zgodnie z tym przepisem podatkowe różnice kursowe od pożyczek powstają, jeżeli wystąpią łącznie dwa warunki:


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane