statystyki

Ulga na dzieci nie jest ulgą z tytułu bycia rodzicem

autor: Łukasz Zalewski01.09.2016, 07:24; Aktualizacja: 01.09.2016, 08:02
adopcja, rodzina, rodzice, dzieci

Trzeba odróżnić władzę rodzicielską od jej wykonywania.źródło: ShutterStock

Z ulgi prorodzinnej może skorzystać tylko ten podatnik, który w danym roku podatkowym nie tylko posiadał władzę rodzicielską, ale również ją wykonywał – przypomniał NSA.

Sprawa dotyczyła matki, która odliczyła w zeznaniu rocznym ulgę prorodzinną w wysokości 1112,04 zł na małoletnią córkę. Za ten sam rok zeznanie złożył mąż kobiety i ojciec dziecka. Odliczył w nim połowę wysokości ulgi, czyli 556,02 zł. Naczelnik urzędu skarbowego przeprowadził postępowanie i uznał, że doszło do przekroczenia limitu ulgi prorodzinnej. Jego zdaniem obojgu rodzicom przysługiwało prawo do połowy ulgi. Wydał więc kobiecie decyzję określającą wysokość podatku do zapłaty. Podatniczka złożyła odwołanie, w którym wskazała, że przez cały 2010 r. córka pozostawała wyłącznie pod jej opieką i tylko ona ją wychowywała. Mąż natomiast nie sprawuje faktycznej opieki nad dzieckiem.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane