statystyki

Firma zmieniła ewidencję VAT za lipiec? Musi przesłać fiskusowi kolejny JPK

autor: Łukasz Zalewski30.08.2016, 07:25; Aktualizacja: 30.08.2016, 08:01
Obowiązek stosowania Jednolitego Pliku Kontrolnego wprowadzono od 1 lipca.

Obowiązek stosowania Jednolitego Pliku Kontrolnego wprowadzono od 1 lipca.źródło: ShutterStock

Duże przedsiębiorstwa, które zmieniły swoje ewidencje VAT za lipiec, powinny skorygować również jednolite pliki kontrolne. W praktyce muszą przesłać fiskusowi kolejny JPK.

Obowiązek stosowania Jednolitego Pliku Kontrolnego wprowadzono od 1 lipca. Firmy miały czas na przesłanie ewidencji VAT w tej formie do 25 sierpnia. Fiskus spodziewał się, że otrzyma 5–7 tys. plików. Jak poinformowało nas Ministerstwo Finansów, w tym terminie wpłynęło 5600 plików, a do 28 sierpnia (niedziela) – kolejne 170. Oznacza to, że część podmiotów przekazało JPK po czasie. Formalnie grożą im sankcje wynikające z kodeksu karnego skarbowego.

– Maksymalna wysokość potencjalnej kary w 2016 r. może wynieść ok. 3 mln zł za brak złożenia JPK, a w przypadku wykazania w nim nieprawdziwych danych – ok. 6 mln zł – mówi Przemysław Grzanka, ekspert w dziale prawnopodatkowym PwC.

Zwraca on jednak uwagę, że ministerstwo zapowiadało, że w początkowym okresie nie będzie pociągało podatników do odpowiedzialności z KKS.

Eksperci PwC dodają, że na złożeniu ewidencji VAT w formie JPK za dany miesiąc nie kończą się obowiązki dużych firm. Muszą one również przesyłać korekty już złożonych plików. Nie mogą jednak zaznaczyć, że przesyłany fiskusowi plik jest korektą pierwotnie złożonego, ponieważ struktury JPK nie przewidują takiej możliwości.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Marianna(2016-08-30 11:12) Zgłoś naruszenie 30

    Jestem ciekawa jak to będzie działać kiedy zamiast 7000 firm pliki wrzuci kilkadziesiąt tysięcy plus jeszcze korekty. Kto to będzie sprawdzał? A system się nie zawiesi?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane