Pośpiech w uchwalaniu nowego prawa spowodował, że od 1 stycznia 2025 r. w kodeksie karnym skarbowym znalazły się pod tym samym artykułem dwie różne regulacje. Parlament kończy już prace nad rozwiązaniem tej pomyłki – poinformował Jarosław Neneman, wiceminister finansów, w odpowiedzi na poselską interpelację.

Poseł, który ją złożył, zwrócił uwagę na to, że od Nowego Roku dwiema różnymi ustawami dodano ten sam art. 80h kodeksu karnego skarbowego, ale w dwóch różnych brzmieniach.

Uprzednie porozumienia

Jedna z tych ustaw to nowelizacja z 8 listopada 2024 r. ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1721). Wprowadziła ona w art. 80h k.k.s. sankcje za nieprawidłowości w składanych urzędom skarbowym przez małych podatników tzw. uprzednich powiadomieniach. Przypomnijmy, że takie powiadomienie składa firma z siedzibą w Polsce, gdy chce skorzystać ze zwolnienia z VAT w innych krajach Unii Europejskiej.

Zgodnie z wprowadzonym tą nowelizacją art. 80h par. 1 k.k.s. „podatnik, który, składając organowi podatkowemu uprzednie powiadomienie, podaje nieprawdę lub zataja prawdę albo nie dopełnia obowiązku zawiadomienia o zmianie objętych nim danych, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych”. W wypadku mniejszej wagi sprawca takiego czynu zabronionego podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe (par. 2).

Podatek wyrównawczy

Równolegle ten sam artykuł, ale o całkiem innej treści, wprowadziła do k.k.s. ustawa z 6 listopada 2024 r. o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych (Dz.U. poz. 1685).

Zgodnie z dodanym przez nią art. 80h ust.1 k.k.s. kto wbrew obowiązkowi nie składa w terminie właściwemu organowi podatkowemu zawiadomienia o danych, o których mowa w art. 133 ust. 7 ustawy z 6 listopada 2024 r., podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych. Również w tym przypadku, jeżeli czyn jest mniejszej wagi, jego sprawca podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe (par. 2).

Będzie korekta

Pomyłka wynikła z pośpiechu legislacyjnego, co przyznaje sam wiceminister Neneman w odpowiedzi na poselską interpelację. – Prace nad obiema ustawami były prowadzone równolegle i w bardzo szybkim tempie – poinformował. Przypomniał, że chodziło o nadrobienie zaległości powstałych w poprzednich latach przy wdrażaniu do krajowego prawa unijnych dyrektyw, zwłaszcza dyrektywy 2022/2523 dotyczącej globalnego podatku minimalnego.

Wiceminister zapewnił, że błąd wynika z legislacyjnego pośpiechu i zostanie szybko naprawiony. W uchwalonej już nowelizacji ustawy – Prawo lotnicze oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 810), będącej u końca drogi legislacyjnej (Sejm ma rozpatrzyć poprawki Senatu), „została już podjęta korekta legislacyjna, która pozwoli na sanację wspomnianych przepisów jeszcze przed czasem, gdy organy skarbowe zaczną je stosować” – poinformował wiceminister.

Nowelizacja zakłada, że sankcje za nieprawidłowości w składaniu uprzedniego powiadomienia zostaną przesunięte do art. 80i k.k.s.

Zdaniem wiceministra legislacyjna pomyłka nie powinna mieć negatywnych skutków prawnych, w tym w zakresie interpretowania przepisów przez organy administracyjne lub sądy.

„Postępowanie karnoskarbowe poprzedzają inne czynności (postępowania) organów skarbowych. Tym samym niezbędny czas na dokonanie stosownych korekt legislacyjnych jest w tym przypadku zapewniony” – poinformował wiceminister. ©℗