Z początkiem 2025 r. zaczną obowiązywać nowe definicje budynku i budowli dla potrzeb podatku od nieruchomości. Zmianę odczują także właściciele garaży w budynkach mieszkalnych, przy czym dla nich będzie ona zdecydowanie korzystna.
Wszystko to skutek nowelizacji z 19 listopada 2024 r. ustaw o podatku rolnym, o podatkach i opłatach lokalnych oraz o opłacie skarbowej (Dz.U. poz. 1757).
Budynki i budowle
Nowe definicje budynku i budowli nie będą już odwoływać się bezpośrednio do prawa budowlanego, bo Trybunał Konstytucyjny uznał takie odwołanie za niekonstytucyjne (wyroki o sygn. akt SK 14/21 i SK 23/19).
Budynkiem (opodatkowanym od powierzchni) będzie „obiekt wzniesiony w wyniku robót budowlanych, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, który posiada fundamenty i dach”.
Wyjątkiem będzie obiekt, w którym są lub mogą być gromadzone: materiały sypkie, materiały występujące w kawałkach albo materiały w postaci ciekłej lub gazowej, którego podstawowym parametrem technicznym wyznaczającym jego przeznaczenie jest pojemność.
Z kolei budowlą (opodatkowaną od wartości) będzie obiekt, który nie jest budynkiem, a będzie wymieniony w załączniku nr 4 do ustawy (np. obiekt kontenerowy trwale związany z gruntem) wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Przy czym budowla musi być wzniesiona w wyniku robót budowlanych, także gdy stanowi część obiektu niewymienionego w ustawie.
Budowlami mają też być:
- elektrownia wiatrowa, elektrownia jądrowa i elektrownia fotowoltaiczna, biogazownia, biogazownia rolnicza, magazyn energii, kocioł, piec przemysłowy, kolej linowa, wyciąg narciarski oraz skocznia w części niebędącej budynkiem – wyłącznie w zakresie ich części budowlanych,
- urządzenia budowlane – przyłącze oraz urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków oraz inne urządzenia techniczne, bezpośrednio związane z budynkiem lub obiektem, niezbędne do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem,
- urządzenia techniczne (inne niż wymienione w poprzednich punktach) – wyłącznie w zakresie ich części budowlanych,
- fundamenty pod maszyny oraz pod urządzenia techniczne jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.
W ustawie o podatkach i opłatach lokalnych pojawią się też dwie inne ważne definicje:
- robót budowlanych; będą to prace polegające na budowie, odbudowie, rozbudowie, nadbudowie, przebudowie lub montażu, do których stosuje się przepisy ustawy – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 725 ze zm.)
- trwałego związania z gruntem; będzie to takie połączenie obiektu budowlanego z gruntem, „które zapewnia temu obiektowi stabilność i możliwość przeciwdziałania czynnikom zewnętrznym niezależnym od działania człowieka, mogącym zniszczyć, spowodować przemieszczenie lub przesunięcie się obiektu na inne miejsce”.
Z przepisów będzie wprost wynikać, że podatek od nieruchomości nie będzie dotyczył obiektów małej architektury. Z definicji obiektu budowlanego (art. 1a ust. 1 pkt 2a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych) będą bowiem wyłączone niewielkie obiekty stanowiące:
- obiekty kultu religijnego: kapliczki, krzyże przydrożne i figury,
- obiekty architektury ogrodowej: posągi i figurki ogrodowe, wodotryski, mostki i pergole, murowane grille, oczka wodne,
- obiekty użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku: piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki, wiaty na wózki dziecięce i rowery.
Od garaży
Nowelizacja z 19 listopada 2024 r. wprowadzi też korzystne dla podatników zmiany w opodatkowaniu garaży w budynkach mieszkalnych. Niższa stawka, taka jak dla mieszkań, będzie obowiązywała niezależnie od tego, czy garaż jest wielostanowiskowy, czy indywidualny i czy jest założona dla niego odrębna księga wieczysta.
Zmiana nie dotyczy garaży wolnostojących. Zgodnie bowiem z nowym przepisem za część mieszkalną budynku mieszkalnego ma być uznawane pomieszczenie przeznaczone do przechowywania pojazdów „w tym budynku”.
Podatnicy nie będą musieli przekazać gminom żadnej informacji w związku z obniżeniem stawki podatku od garaży. ©℗