statystyki

Podatek od nieruchomości: Namiotu nie można zakwalifikować jako budowli

autor: Jakub Pawłowski25.08.2016, 18:00
Podatki

Stanowisko WSA podzielił Naczelny Sąd Administracyjny. Zgodził się z nim, że organ powinien podać przepis, z którego wynikałoby, że hala namiotowa może być uznana za budowlę.źródło: ShutterStock

Nie można założyć, że tymczasowy obiekt budowlany jest budowlą tylko dlatego, że taką możliwość przewiduje uchwała NSA – orzekł sąd kasacyjny.

Sprawa dotyczyła spółki, która prowadziła targowisko miejskie pod własnoręcznie postawionym zadaszeniem namiotowym. Uważała, że nie będzie ono objęte podatkiem od nieruchomości, ponieważ nie jest ani budynkiem w rozumieniu prawa budowlanego (art. 3 pkt 2), ani budowlą (art. 3 pkt 3). Tymczasem tylko takie nieruchomości podlegają opodatkowaniu w myśl art. 2 ust. 1 pkt 2-3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Spółka wskazała, że hale namiotowe nie są trwale połączone z gruntem i powinny być uznawane za tymczasowe obiekty budowlane, o których mowa w art. 3 pkt 5 prawa budowlanego. Z definicji tej wynika, że są to m.in. obiekty budowlane niepołączone trwale z gruntem, takie jak np.: kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przykrycia namiotowe i barakowozy.

Polecany produkt: Jednolity plik kontrolny>>>

Zadaszenie jest budowlą


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • gość(2016-08-26 07:44) Zgłoś naruszenie 00

  A co z sytuacją gdy jedna z firm prowadząca sklepy prowadzi sprzedaż/wyprzedaż w namiotach rozstawionych na parkingach przysklepowych? Czy to oznacza, że od tej powierzchni nie płaci podatku prowadząca na niej sprzedaż?

  Odpowiedz
 • pikuś(2016-08-26 09:58) Zgłoś naruszenie 00

  "A co z sytuacją gdy jedna z firm prowadząca sklepy prowadzi sprzedaż/wyprzedaż w namiotach rozstawionych na parkingach przysklepowych? Czy to oznacza, że od tej powierzchni nie płaci podatku prowadząca na niej sprzedaż?" Oczywiście, że nie płaci. A jak myślisz, dlaczego hale namiotowe są tak popularne i w firmach obok stałej hali zazwyczaj stoją hale namiotowe? Podatek płaci się w takim przypadku tylko od utwardzonego placu na którym ta hala stoi (2 % wartości rocznie - parkingi, place manewrowe to budowle).

  Odpowiedz
 • jk(2016-08-25 18:52) Zgłoś naruszenie 00

  Paranoja, ktos kto prowadzi dzialalnosc ekonomiczna w tym wypadku handlowa powinien placic podatek za okupowanie miejsca publicznego do celòw ekonomicznych a tutaj sie dyskutuje czy namiot jest budowla czy nie, takie prawo

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane