statystyki

Podatek od nieruchomości: Namiotu nie można zakwalifikować jako budowli

autor: Jakub Pawłowski25.08.2016, 18:00
Podatki

Stanowisko WSA podzielił Naczelny Sąd Administracyjny. Zgodził się z nim, że organ powinien podać przepis, z którego wynikałoby, że hala namiotowa może być uznana za budowlę.źródło: ShutterStock

Nie można założyć, że tymczasowy obiekt budowlany jest budowlą tylko dlatego, że taką możliwość przewiduje uchwała NSA – orzekł sąd kasacyjny.

Sprawa dotyczyła spółki, która prowadziła targowisko miejskie pod własnoręcznie postawionym zadaszeniem namiotowym. Uważała, że nie będzie ono objęte podatkiem od nieruchomości, ponieważ nie jest ani budynkiem w rozumieniu prawa budowlanego (art. 3 pkt 2), ani budowlą (art. 3 pkt 3). Tymczasem tylko takie nieruchomości podlegają opodatkowaniu w myśl art. 2 ust. 1 pkt 2-3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Spółka wskazała, że hale namiotowe nie są trwale połączone z gruntem i powinny być uznawane za tymczasowe obiekty budowlane, o których mowa w art. 3 pkt 5 prawa budowlanego. Z definicji tej wynika, że są to m.in. obiekty budowlane niepołączone trwale z gruntem, takie jak np.: kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przykrycia namiotowe i barakowozy.

Polecany produkt: Jednolity plik kontrolny>>>

Zadaszenie jest budowlą


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • gość(2016-08-26 07:44) Zgłoś naruszenie 00

  A co z sytuacją gdy jedna z firm prowadząca sklepy prowadzi sprzedaż/wyprzedaż w namiotach rozstawionych na parkingach przysklepowych? Czy to oznacza, że od tej powierzchni nie płaci podatku prowadząca na niej sprzedaż?

  Odpowiedz
 • pikuś(2016-08-26 09:58) Zgłoś naruszenie 00

  "A co z sytuacją gdy jedna z firm prowadząca sklepy prowadzi sprzedaż/wyprzedaż w namiotach rozstawionych na parkingach przysklepowych? Czy to oznacza, że od tej powierzchni nie płaci podatku prowadząca na niej sprzedaż?" Oczywiście, że nie płaci. A jak myślisz, dlaczego hale namiotowe są tak popularne i w firmach obok stałej hali zazwyczaj stoją hale namiotowe? Podatek płaci się w takim przypadku tylko od utwardzonego placu na którym ta hala stoi (2 % wartości rocznie - parkingi, place manewrowe to budowle).

  Odpowiedz
 • jk(2016-08-25 18:52) Zgłoś naruszenie 00

  Paranoja, ktos kto prowadzi dzialalnosc ekonomiczna w tym wypadku handlowa powinien placic podatek za okupowanie miejsca publicznego do celòw ekonomicznych a tutaj sie dyskutuje czy namiot jest budowla czy nie, takie prawo

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane