Ministerstwo Finansów nie przewiduje wprowadzenia zakazu konkurencji dla osób odchodzących z tego resortu oraz z organów Krajowej Administracji Skarbowej. W odpowiedzi na pytanie DGP zwróciło natomiast uwagę na inną planowaną zmianę w ustawie o doradztwie podatkowym.
O zagrożeniach, jakie się wiążą z przechodzeniem z pracy w urzędzie do doradztwa podatkowego, rozmawialiśmy niedawno z Tomaszem Michalikiem, partnerem w MDDP („Powinna być karencja przy transferach z urzędu do doradztwa”, DGP nr 243/2024).
MF wyjaśnia
Jeszcze przed tą rozmową spytaliśmy o zdanie również Ministerstwo Finansów. W odpowiedzi udzielonej nam już po ukazaniu się wywiadu resort wyjaśnił, że powszechnie obowiązujące przepisy regulujące stosunek pracy nie nakładają obowiązku zawierania umowy o zakazie konkurencji z osobami zajmującymi wyższe stanowiska w służbie cywilnej. Dotyczy to zarówno umowy, która miałaby obowiązywać w trakcie stosunku pracy, jak i tej obowiązującej po jego zakończeniu.
Ponadto – jak dodało MF – jeżeli taka umowa miałaby obowiązywać po zakończeniu stosunku pracy, to jej zawarcie wiązałoby się z obowiązkową zapłatą pracownikowi odszkodowania za zakaz konkurencji. „Wydatkowanie środków publicznych z tego tytułu mogłoby skutkować naruszeniem dyscypliny finansów publicznych” – wyjaśnił resort.
Przypomniał, że zgodnie z art. 32 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz.U. z 2021 r. poz. 2117) doradca podatkowy nie może w ciągu dwóch lat od dnia wpisu na listę wykonywać doradztwa podatkowego na rzecz osób, których sprawy rozstrzygał w ciągu ostatnich trzech lat przed ustaniem zatrudnienia lub pełnienia funkcji. Przez rozstrzyganie rozumie się: przeprowadzanie kontroli podatkowej, celno-skarbowej, wydawanie decyzji administracyjnych w sprawach podatkowych oraz uznawanie złożonych zeznań i deklaracji za prawidłowe.
Przepisy nie dla wszystkich doradców
Przepis ten jednak – co należy podkreślić – dotyczy tylko „dwóch lat od dnia wpisu na listę”. Nie odnosi się doradców, którzy uprawnienia zawodowe zdobyli dużo wcześniej, np. przed przejściem do pracy w urzędzie.
Ta sama ustawa przewiduje też ograniczenia w wykonywaniu zawodu doradcy podatkowego ze względu na zatrudnienie małżonka doradcy m.in. w organach podatkowych i MF i jego zaangażowanie w sprawy podatkowe (art. 33).
Obecnie – jak dodał resort – jest planowane dodanie do ustawy o doradztwie podatkowym jeszcze jednego przepisu. Projektowany art. 31a zakłada, że prawo wykonywania tego zawodu zostanie zawieszone, gdy doradca podejmie pracę w organach wymiaru sprawiedliwości, organach ścigania, Ministerstwie Finansów lub jednostkach Krajowej Administracji Skarbowej bądź podejmie służbę jako funkcjonariusz służby celno-skarbowej. Będzie ono zawieszone na okres wykonywania tej pracy lub pełnienia tej służby.
Projekt nowelizacji jest obecnie na etapie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji. ©℗