Zakup suszarki do ubrań do nowego domu lub mieszkania jest wydatkiem na cele mieszkaniowe i tym samym pozwala uniknąć PIT od dochodu ze sprzedaży poprzedniej nieruchomości – potwierdził szef KAS.

Co innego wynikało z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 sierpnia 2022 r. (sygn. 0112-KDIL2-1.4011.417.2022.2.MKA), ale szef Krajowej Administracji Skarbowej właśnie ją zmienił. Zgodził się natomiast z dyrektorem KIS, że wydatkiem na cele mieszkaniowe nie jest zakup kuchenki mikrofalowej.

Zwolnienie z PIT

Przypomnijmy, że co do zasady sprzedaż nieruchomości (domu, mieszkania, działki) przed upływem pięciu lat od ich nabycia lub wybudowania powoduje obowiązek zapłaty PIT od dochodu ze zbycia. Podatku można jednak uniknąć, jeżeli w ciągu trzech lat sprzedający przeznaczy te pieniądze na własny cel mieszkaniowy, np. na zakup nowego mieszkania, spłatę kredytu zaciągniętego na nabycie nieruchomości (art. 21 ust. 25 pkt 1 i ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT).

W art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy PIT jest mowa o wydatkach na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego.

Duże AGD

O ten przepis spytała kobieta, która część kwoty ze sprzedaży mieszkania (przed upływem pięciu lat od jego nabycia) przeznaczyła na zakup sprzętu AGD do nowego domu, w tym kuchenki mikrofalowej i suszarki.

Dyrektor KIS stwierdził, że nie są to wydatki na cele mieszkaniowe. Szef KAS częściowo się z tym nie zgodził. Przywołał interpretację ogólną z 13 października 2021 r. (nr DD2.8202.4.2020), w której minister finansów wskazał, że za wydatek spełniający kryteria art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy o PIT można uznać w szczególności wykonanie robót budowlanych w istniejącym lub nowo powstałym budynku (mieszkaniu) wraz z wymianą (instalacją) wyposażenia technicznego (np. instalacji wodnej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, ciepłej wody, gazu przewodowego).

Minister dodał, że za wydatki budowlane, remontowe lub wykończeniowe mogą zostać uznane także wydatki na zakup: kuchenki gazowej, kuchenki elektrycznej lub gazowo-elektrycznej, płyty indukcyjnej, płyty ceramicznej, piekarnika, zmywarki, pralki, oświetlenia sufitowego i ściennego wewnętrznego, w tym taśm LED i oczek halogenowych, okapów kuchennych. Stanowią one bowiem – jak wyjaśnił – zakończenie instalacji: gazowej, gazowo-elektrycznej, elektrycznej, wodociągowej, wodociągowo-kanalizacyjnej lub wentylacyjnej.

W związku z tym szef KAS uznał, że wydatkiem na cele mieszkaniowe jest również zakup suszarki do ubrań, bo wielkością i wyglądem przypomina ona pralkę, a suszenie jest kolejnym etapem procesu prania odzieży.

Co więcej, dyrektor KIS również zmienił już zdanie, bo w 2024 r. zgodził się, że celem mieszkaniowym jest również zakup:

  • suszarki wolno stojącej (duże AGD), filtra do wody w zabudowie kuchennej, rolet zewnętrznych na okna oraz klimatyzacji (interpretacja z 30 sierpnia 2024 r., 0115 KDIT3.4011.526.2024.3.MJ),
  • lodówki, zmywarki, pochłaniacza powietrza (interpretacja z 14 listopada 2024 r., 0112-KDSL1-2.4011.489.2024.2.MO),
  • lodówki, piekarnika, płyty indukcyjnej (interpretacja z 14 lutego 2024 r., 0112-KDSL1-2.4011.539.2023.3.PS).

Małe AGD

Natomiast sprzętem umożliwiającym realizację podstawowych potrzeb życiowych nie jest małe AGD, czyli np.: ekspres do kawy, toster, kuchenka mikrofalowa itp. – tak wynika ze wspomnianej interpretacji ogólnej. Są to bowiem – jak wyjaśnił minister – akcesoria, a nie przedmioty, bez których kuchnia utraciłaby częściowo swą funkcjonalność.

Dlatego dyrektor KIS nie zgadza się na uznanie za wydatek na cele mieszkaniowe zakupu mikrofalówki. Tego samego zdania jest szef KAS.

RTV i inne

W ramach ulgi mieszkaniowej nie można też rozliczyć kosztów zakupu: telewizora, zegara, wolno stojących mebli łazienkowych (oprócz umywalki z blatem i szafką), pozostałych mebli do salonu i sypialni, takich jak: kanapa, stolik, szafka, oraz dekoracji, np. plakatów i obrazów (interpretacja z 12 lipca 2024 r., 0115-KDIT3. 4011.419.2024.2.PS).©℗