Zakaz odliczania od przychodu kwot wypłacanych tytułem podziału (rozliczenia) wyniku finansowego jednostki (zysku netto) dotyczy wypłat nagród i premii pracownikom, a nie wydatków na remont mienia spółdzielni finansowanych z jej nadwyżki bilansowej – przyznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Zmienił tym samym swoje wcześniejsze stanowisko, z 9 września 2024 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.384.2024.1.MR1). Uczynił to pod wpływem skargi złożonej do sądu przez jedną ze spółdzielni.

Tym razem zgodził się ze spółdzielnią, że może ona zaliczyć do podatkowych kosztów wydatki sfinansowane z funduszu niebędącego funduszem remontowym zasobów mieszkaniowych, o którym mowa w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 558).

Spółdzielnia wyjaśniła, że fundusz, o który pyta, jest zasilany (tworzony) z jej nadwyżki bilansowej. Tak wynika z uchwał o podziale zysku. Nie jest to obowiązkowy fundusz tworzony ze świadczeń członków i innych osób, które mają lokale w zasobach spółdzielni. Tylko pod takim warunkiem odpis mógłby się stać podatkowym kosztem zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy o CIT. Według tego przepisu kosztem są „podstawowe odpisy i wpłaty na fundusze tworzone przez podatnika, jeżeli obowiązek lub możliwość ich tworzenia w ciężar kosztów określają odrębne ustawy”.

Spółdzielnia uważała, że skoro odpis na fundusz, o który pyta, nie jest kosztem, to będzie nim wydatek finansowany z nadwyżki bilansowej. Początkowo dyrektor KIS się z nią nie zgodził. Uznał, że podatkowym kosztem nie są w tym wypadku ani odpisy, ani wydatki, bo źródłem jest zysk netto. A zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 15a ustawy o CIT podatkowym kosztem nie są kwoty wypłacane tytułem podziału (rozliczenia) wyniku finansowego jednostki (zysku netto).

Gdy jednak spółka złożyła skargę do sądu, dyrektor KIS zmienił zdanie. Stwierdził, że nie ma tu zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 15a ustawy o CIT. Ten przepis dotyczy kwot z zysku netto, które są wypłacane z tytułu jego podziału, np. w formie premii, nagród lub innych postaci wynagrodzenia – wyjaśnił.©℗