statystyki

Kiedy wystawiać faktury dotyczące towarów oraz usług i rozliczyć VAT

autor: Łukasz Zalewski11.08.2016, 18:00

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Obowiązek podatkowy powstaje z dniem dokonania dostawy lub wykonania usługi, co oznacza, że faktury trzeba wystawiać co do zasady nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po tym, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę.

Czy dokument należy przygotować od razu

Pan Maciej jest początkującym przedsiębiorcą. Będzie musiał wystawić fakturę dotyczącą wykonanej usługi. – Czy powinienem to zrobić od razu po jej wykonaniu – pyta czytelnik

NIE

Można wystawić dokument od razu po wykonaniu usługi, ale nie trzeba się aż tak spieszyć. Zgodnie z ogólną zasadą dotyczącą faktur wystawia się je nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po tym, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z pewnymi zastrzeżeniami w ust. 2–8. Jeśli jednak przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi podatnik otrzymał całość lub część zapłaty, fakturę wystawia nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po tym, w którym otrzymał całość lub część zapłaty od nabywcy.

Nie ma zatem przeszkód, aby pan Maciej wystawił fakturę tego samego dnia, w którym wykonał usługę. Może jednak poczekać z nią do 15. dnia kolejnego miesiąca. Bez względu na to, kiedy to zrobi, będzie musiał rozliczyć podatek związany z wykonaną usługą do 25. dnia kolejnego miesiąca. Zgodnie bowiem z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Podatek trzeba jednak wykazać w deklaracji, którą składa się do 25. dnia kolejnego miesiąca po miesiącu, w którym dostarczono towar lub wyświadczono usługę. Do 25. dnia kolejnego miesiąca trzeba również wpłacić podatek wykazany w deklaracji.

Podstawa prawna

Art. 19a ust. 1, art. 106 i ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 710)

Czy faktury elektroniczne są jak papierowe

Pani Michalina rozpoczęła działalność gospodarczą. Zaczęła już sprzedaż, dokonała pierwszej transakcji. Jeden z kontrahentów chciał jednak, aby wystawiła fakturę elektroniczną. Czy terminy ich wystawiania są takie same jak faktur papierowych?

TAK

Terminy wystawiania faktur dotyczą zarówno dokumentów papierowych, jak i elektronicznych. Ustawa nie rozróżnia ich formy ani nie wprowadza szczególnych terminów w zależności od tego, w jakiej formie je wystawiono.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane