statystyki

Kiedy wystawiać faktury dotyczące towarów oraz usług i rozliczyć VAT

autor: Łukasz Zalewski11.08.2016, 18:00

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Obowiązek podatkowy powstaje z dniem dokonania dostawy lub wykonania usługi, co oznacza, że faktury trzeba wystawiać co do zasady nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po tym, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę.

Czy dokument należy przygotować od razu

Pan Maciej jest początkującym przedsiębiorcą. Będzie musiał wystawić fakturę dotyczącą wykonanej usługi. – Czy powinienem to zrobić od razu po jej wykonaniu – pyta czytelnik

NIE

Można wystawić dokument od razu po wykonaniu usługi, ale nie trzeba się aż tak spieszyć. Zgodnie z ogólną zasadą dotyczącą faktur wystawia się je nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po tym, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z pewnymi zastrzeżeniami w ust. 2–8. Jeśli jednak przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi podatnik otrzymał całość lub część zapłaty, fakturę wystawia nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po tym, w którym otrzymał całość lub część zapłaty od nabywcy.

Nie ma zatem przeszkód, aby pan Maciej wystawił fakturę tego samego dnia, w którym wykonał usługę. Może jednak poczekać z nią do 15. dnia kolejnego miesiąca. Bez względu na to, kiedy to zrobi, będzie musiał rozliczyć podatek związany z wykonaną usługą do 25. dnia kolejnego miesiąca. Zgodnie bowiem z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Podatek trzeba jednak wykazać w deklaracji, którą składa się do 25. dnia kolejnego miesiąca po miesiącu, w którym dostarczono towar lub wyświadczono usługę. Do 25. dnia kolejnego miesiąca trzeba również wpłacić podatek wykazany w deklaracji.

Podstawa prawna

Art. 19a ust. 1, art. 106 i ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 710)

Czy faktury elektroniczne są jak papierowe

Pani Michalina rozpoczęła działalność gospodarczą. Zaczęła już sprzedaż, dokonała pierwszej transakcji. Jeden z kontrahentów chciał jednak, aby wystawiła fakturę elektroniczną. Czy terminy ich wystawiania są takie same jak faktur papierowych?

TAK

Terminy wystawiania faktur dotyczą zarówno dokumentów papierowych, jak i elektronicznych. Ustawa nie rozróżnia ich formy ani nie wprowadza szczególnych terminów w zależności od tego, w jakiej formie je wystawiono.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane