Holowanie pojazdów i przechowywanie ich dla celów dochodzeniowo-śledczych na zlecenie innej jednostki policji nie powinny być dokumentowane fakturami VAT – wyjaśnił szef Krajowej Administracji Skarbowej.

W związku z tym z urzędu zmienił interpretację indywidualną wydaną 28 lipca 2023 r. przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.347.2023.2.RG). Przypomnijmy, że przez długi czas, mimo wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego, fiskus uważał, że komendy powinny wystawiać faktury. Pisaliśmy o tym m.in. w marcu br. w artykule „Policja nie jest podatnikiem VAT” (DGP nr 55/2024). A chodzi o rozliczenia między jednostkami policji, gdy zlecają one sobie wzajemnie m.in. holowanie i parkowanie pojazdów dla celów dochodzeniowo-śledczych. Są to zadania statutowe wynikające z ustawy o Policji (t.j. Dz.U. z 2024 r. 145 ze zm.).

We wspomnianej interpretacji z 28 lipca 2023 r. dyrektor KIS potwierdził, że komenda działa w tym zakresie jako podatnik VAT i w związku z tym powinna za te czynności wystawić faktury.

Nie zgodził się z tym jednak szef KAS i stąd zmiana tej interpretacji. Szef KAS wyjaśnił, że realizując zadania ustawowe, policja nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej nakierowanej na zarobek, a tylko pod tym warunkiem organ może być uznany za podatnika VAT, zgodnie z art.15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT.

– Tym samym, w stosunku do czynności wykonywanych na zlecenie innych jednostek policji ma zastosowanie art. 15 ust. 6 ustawy o VAT – wyjaśnił organ. Zgodnie z tym przepisem za podatnika nie uznaje się organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

W związku z tym jednostki policji nie powinny wystawiać faktur za holowanie pojazdów i przechowywanie ich na parkingu – stwierdził szef KAS.©℗