statystyki

Dotacja do ceny zwiększa podstawę opodatkowania

autor: Łukasz Zalewski27.07.2016, 07:34; Aktualizacja: 27.07.2016, 09:09
kalkulator, tabela, podatki

Sprawa dotyczyła spółki świadczącej usługi księgowe i doradztwa podatkowego, opodatkowane 23-proc. VAT.źródło: ShutterStock

Dofinansowanie do usługi doradczej, które pozwala klientowi zapłacić niższą cenę za tę usługę, podlega opodatkowaniu, bo zwiększa obrót – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła spółki świadczącej usługi księgowe i doradztwa podatkowego, opodatkowane 23-proc. VAT. W 2014 r. spółka podpisała z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) umowę o udzielenie wsparcia na świadczenie usług doradczych w punktach konsultacyjnych, w ramach jednego z projektów współfinansowanych ze środków UE.

W umowie określono zasady dofinansowania. Dzięki temu klient korzystający z usługi płaci 10 proc. kosztów usług doradczej (plus VAT), a resztę pokrywa PARP, w tym do 85 proc. ze środków unijnych.

Spór z fiskusem toczył się o to, czy kwota dotacji również wchodzi do podstawy opodatkowania VAT. Spółka uważała, że nie, bo – jak twierdziła – wsparcie od PARP jest refundacją poniesionych kosztów i nie ma bezpośredniego wpływu na cenę świadczonej usługi. Co więcej, dotacja nie jest przyporządkowana do konkretnej usługi. Ma jedynie charakter zakupowy i finansuje wyłącznie koszty działalności, a nie sprzedaż usług – argumentowała spółka.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane