statystyki

Dotacja do ceny zwiększa podstawę opodatkowania

autor: Łukasz Zalewski27.07.2016, 07:34; Aktualizacja: 27.07.2016, 09:09
kalkulator, tabela, podatki

Sprawa dotyczyła spółki świadczącej usługi księgowe i doradztwa podatkowego, opodatkowane 23-proc. VAT.źródło: ShutterStock

Dofinansowanie do usługi doradczej, które pozwala klientowi zapłacić niższą cenę za tę usługę, podlega opodatkowaniu, bo zwiększa obrót – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła spółki świadczącej usługi księgowe i doradztwa podatkowego, opodatkowane 23-proc. VAT. W 2014 r. spółka podpisała z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) umowę o udzielenie wsparcia na świadczenie usług doradczych w punktach konsultacyjnych, w ramach jednego z projektów współfinansowanych ze środków UE.

W umowie określono zasady dofinansowania. Dzięki temu klient korzystający z usługi płaci 10 proc. kosztów usług doradczej (plus VAT), a resztę pokrywa PARP, w tym do 85 proc. ze środków unijnych.

Spór z fiskusem toczył się o to, czy kwota dotacji również wchodzi do podstawy opodatkowania VAT. Spółka uważała, że nie, bo – jak twierdziła – wsparcie od PARP jest refundacją poniesionych kosztów i nie ma bezpośredniego wpływu na cenę świadczonej usługi. Co więcej, dotacja nie jest przyporządkowana do konkretnej usługi. Ma jedynie charakter zakupowy i finansuje wyłącznie koszty działalności, a nie sprzedaż usług – argumentowała spółka.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane