Firma nie musi odprowadzać do urzędu skarbowego VAT, jeżeli podaruje materiały budowlane powodzianom, pod warunkiem jednak, że nie są to pracownicy (obecni lub byli) ani członkowie rodziny przedsiębiorcy.

Tak wynika z nowelizacji z 23 września 2024 r. rozporządzenia w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług (Dz.U. poz. 1399). Dzięki niej w okresie od 24 września 2024 r. do 31 marca 2025 r. darowizny materiałów budowlanych są z 0-proc. stawką VAT, jeżeli zostaną przekazane na rzecz poszkodowanych w powodzi:

  • osób fizycznych,
  • podmiotów prowadzących działalność edukacyjną, kulturalną, w zakresie ochrony zdrowia, opieki społecznej, opieki nad dziećmi, młodzieżą oraz osobami w podeszłym wieku, w zakresie zbiorowego zakwaterowania uczniów i studentów, jak również jednostek organizacyjnych pomocy społecznej oraz innych podmiotów prowadzących działalność w obszarze pomocy społecznej.

Warunkiem jest, aby osoby te i podmioty miały prawo dysponowania nieruchomością na cele budowlane:

  • w której w wyniku działania intensywnych opadów atmosferycznych lub powodzi we wrześniu 2024 r. powstała szkoda, i
  • która jest położona na terenie gmin objętych stanem klęski żywiołowej.

Ponadto warunkiem jest:

  • zawarcie pisemnej umowy z obdarowanym,
  • posiadanie przez podatnika dokonującego darowizny:

a) poświadczonej za zgodność z oryginałem przez pracownika socjalnego przeprowadzającego wywiad kopii części VII kwestionariusza rodzinnego wywiadu środowiskowego sporządzonego według wzoru określonego w rozporządzeniu (Dz.U. z 2021 r. poz. 893), z której wynika, że osoba obdarowana (osoba fizyczna) poniosła szkodę w nieruchomości,

b) zaświadczenia wydanego przez właściwego wójta, burmistrza albo prezydenta miasta, z którego wynika, że obdarowany podmiot poniósł szkodę w nieruchomości, w której prowadzi wspomnianą powyżej działalność.

– Zerowy VAT nie dotyczy sytuacji, w której przedsiębiorca przekazuje takie materiały sobie, swojej rodzinie bądź swoim pracownikom – podkreśla Błażej Materna, senior konsultant w Grant Thornton.

Zwraca uwagę na to, że obniżoną 0-proc. stawkę VAT stosuje się tylko do dostawy towarów (darowizny), o której mowa w art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT. Natomiast w innym przepisie – art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT – są zapisane darowizny na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia.

– Wyłączenie z preferencji darowizn na cele własne podatnika ma zapobiec nadużyciom i jest w pełni zrozumiałe – komentuje Błażej Materna. Jego zdaniem natomiast warto się zastanowić nad zmianą przepisów odnośnie do darowizn na rzecz pracowników.

– W obecnym stanie prawnym firma może przekazać bez VAT materiały budowlane całkiem obcej osobie, natomiast nie może zastosować 0-proc. stawki VAT przy przekazaniu materiałów budowlanych swoim pracownikom, którym z pewnością najbardziej chciałaby pomóc – zauważa ekspert.©℗