statystyki

Kiedy przedawania się strata podatkowa? Będzie kolejna uchwała

autor: Łukasz Zalewski18.05.2017, 07:50; Aktualizacja: 18.05.2017, 08:25
prawo

Skład, który rozpatrywał sprawę spółki uznał, że uchwała wiąże jedynie w zakresie zobowiązań podatkowych, ponieważ tylko o nich jest mowa w sentencji. Dlatego zadał pytanie o stratę.źródło: ShutterStock

Czy strata podatkowa przedawnia się po 5 czy po 10 latach? W efekcie przez jaki czas podatnik ma przechowywać księgi i inne dokumenty?

W NSA nie ma co do tego zgody i dlatego jeden ze składów orzekających skierował wczoraj takie pytanie pod uchwałę. W praktyce sprowadza się ono do wyjaśnienia, czy strata przedawnia się tak jak zobowiązanie podatkowe, czyli po 5 latach, czy okres jej przedawnienia wydłuża się nawet do 10 lat.

Przykład: podatnik poniósł stratę w 2006 r., mógł ją rozliczyć od dochodu uzyskanego w latach: 2007– –2011. Dochód za 2011 r. wykazał w zeznaniu składanym w 2012 r., a przedawniał się on z końcem 2017 r. Organy podatkowe uważają więc, że mają czas aż do końca 2017 r. na zakwestionowanie wysokości straty za 2006 r.

Już raz takie zagadnienie trafiło pod uchwałę całej Izby Finansowej NSA (z 29 września 2014 r., sygn. akt II FPS 4/13). Tyle że sentencja tej uchwały dotyczyła wtedy jedynie zobowiązania – zwrócił wczoraj uwagę sędzia Krzysztof Winiarski. W uzasadnieniu tamtej uchwały NSA wyjaśnił tylko, że upływ terminu przedawnienia zobowiązania powoduje, iż nie można kontynuować postępowania podatkowego.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane