statystyki

Obniżka podatku Belki dotyczyłaby niespełna 8 proc. obecnych wpływów

autor: Mariusz Szulc19.07.2016, 07:17; Aktualizacja: 19.07.2016, 08:08
podatki pieniądze

Podatek Belki wprowadzono jeszcze w 2002 r., ale obecny kształt otrzymał on w 2004 r.źródło: ShutterStock

Tylko do końca maja 2016 r. podatek od dochodów kapitałowych dał budżetowi ponad 1,8 mld zł. Wpływy za ubiegły rok przekroczyły 3,2 mld zł. Zdaniem Ministerstwa Rozwoju obniżenie stawki tej daniny – z 19 proc. do 10 proc. – dla oszczędności długoterminowych (powyżej roku) oznaczałoby ubytek wpływów budżetowych rzędu 250 mln zł. Najprawdopodobniej więc obniżka dotyczyłaby tylko wąskiej części zysków objętych podatkiem od dochodów kapitałowych (Belki).

Zgodnie bowiem z art. 30a i 30b ustawy o PIT podatkiem Belki są objęte zarówno dochody z odsetek i innych środków pieniężnych zgromadzonych na kontach podatników, z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, jak i ze sprzedaży papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych.

Z danych przekazanych DGP przez Ministerstwo Finansów wynika, że pierwsza kategoria dochodów przyniosła w ub.r. budżetowi ponad 2,3 mld zł. Natomiast podatek od dochodów ze sprzedaży papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych dał do budżetu ponad 900 mln zł.

Podatek Belki wprowadzono jeszcze w 2002 r., ale obecny kształt otrzymał on w 2004 r. Rządzący od początku deklarowali, że danina jest rozwiązaniem tymczasowym. Wbrew tym zapowiedziom utrzymuje się już ponad dekadę. Bywało, że do budżetu z tego tytułu wpływało ok. 4 mld zł (w latach 2012–2013).

Obecna propozycja obniżenia stawki podatku znalazła się w przygotowanym przez Ministerstwo Gospodarki Programie Budowy Kapitału. Resort nie przedstawił natomiast jeszcze projektu nowelizacji ustawy o PIT w tym zakresie.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane