Do czynności doradztwa podatkowego będą należały sprawy z zakresu opłat, takich jak cukrowa czy od małpek, a także reprezentowanie klienta przed organem i sądem w sporach dotyczących schematów podatkowych.
Doradcy będą podczas rozpraw zakładać togę, jak czynią to dziś radcowie prawni i adwokaci. To zwiększyłoby prestiż zawodu.
Sporo zmieni się też w zakresie egzaminów na doradcę podatkowego, np. nie będzie już publikowany wykaz pytań i zadań.
Wszystko to wynika z założeń wpisanych do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu. Projekt samej nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów jeszcze w tym roku (w IV kw.).
Nowe uprawnienia
Przede wszystkim ma zostać rozszerzony katalog czynności doradztwa podatkowego zapisany w art. 2 ustawy o doradztwie podatkowym (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 2117). Ma zostać dodana możliwość:
- wydawania opinii i wyjaśnień w sprawach opłat, do których stosuje się przepisy ordynacji podatkowej. Chodzi np. o ponoszone przez przedsiębiorców opłaty od środków spożywczych (czyli podatek cukrowy) i od alkoholi w małych opakowaniach (małpkach),
- udzielenia wsparcia w zakresie schematów podatkowych (z ang. MDR, czyli Mandatory Disclosure Rules).
W obu tych zakresach doradcy będą mogli reprezentować swoich klientów w postępowaniach przed organami administracji publicznej i sądami.
Poza tym czynności doradztwa podatkowego można byłoby wykonywać na podstawie umowy cywilnoprawnej (np. umowy zlecenia). Dziś doradca podatkowy może to robić tylko jako przedsiębiorca, uczestnik spółki niemającej osobowości prawnej albo na podstawie umowy o pracę (zgodnie z art. 27 ustawy).
Kary i konsekwencje
Ci, którzy uporczywie nie płacą składek członkowskich, stracą uprawnienia doradcy podatkowego. Taka przesłanka skreślenia przez samorząd zawodowy z listy doradców podatkowych ma zostać wpisana wprost do ustawy.
Natomiast w katalogu kar dyscyplinarnych pojawi się również kara pieniężna. Dziś doradca podatkowy może zostać ukarany jedynie:
- upomnieniem,
- naganą,
- zawieszeniem prawa wykonywania zawodu na okres od sześciu miesięcy do trzech lat,
- pozbawieniem prawa wykonywania zawodu.
Ma się też pojawić możliwość wymierzania kary łącznej i wydania wyroku łącznego. Ponadto mają zostać zmodyfikowane przepisy dotyczące przedawnienia wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, a uregulowane – kwestie dotyczące przedawnienia karalności.
Egzamin zawodowy
Sporo nowości czeka też osoby, które zamierzają zdać w przyszłości egzamin na doradcę podatkowego. Przede wszystkim ma zostać uzupełniony katalog dziedzin, które będą musieli oni przyswoić. Będzie to konsekwencją wspomnianej już zmiany w zakresie czynności doradztwa podatkowego.
Utrudnieniem może być również to, że przestanie być publikowany wykaz pytań i zadań egzaminacyjnych. Zostanie udostępniony tylko katalog tytułów aktów prawnych, które będą podstawą do opracowania pytań i zadań egzaminacyjnych. Podczas egzaminu nadal będzie można korzystać z tekstów aktów prawnych. Modyfikacji ulegną też przepisy dotyczące opłat egzaminacyjnych. Ich wysokość ma być powiązana z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę (na wzór zasad funkcjonujących w zawodach prawniczych).
Dziś w rozporządzeniu ministra finansów z 17 lutego 2023 r. (Dz.U. poz. 14) są podane konkretne kwoty: 1800 zł za egzamin i 900 zł za powtórkę niezdanej części pisemnej albo ustnej.
Ma zostać zwiększony o 10 członków skład komisji egzaminacyjnej.©℗
Podstawa prawna
Etap legislacyjny
Projekt ustawy o zmianie ustawy o doradztwie podatkowym – wpisany do rządowego wykazu prac