statystyki

Będzie uchwała NSA w sprawie skarg na dłuższe zwroty VAT

autor: Mariusz Szulc18.07.2016, 07:31; Aktualizacja: 18.07.2016, 10:44
vat

Przed 15 sierpnia 2015 r. podatnicy mogli skarżyć do sądu każdy akt lub czynność z zakresu administracji publicznej, które dotyczyły uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawaźródło: ShutterStock

Od 15 sierpnia 2015 r. sądy przestały rozpatrywać skargi na przedłużenie przez urzędników terminu zwrotu VAT. Teraz NSA odpowie w uchwale, czy słusznie.

Zmiana była skutkiem nowelizacji prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2015 r. poz. 658). Zmieniony został m.in. art. 3 par. 2 pkt 4, który określa, jakimi sprawami mogą się zajmować sądy administracyjne.

Zmiana ta okazała się niekorzystna dla przedsiębiorców, którzy chcą dostać zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Co do zasady urząd powinien im zwrócić pieniądze w ciągu 60 dni (zgodnie z art. 87 ust. 2 ustawy o VAT). Ten sam przepis uprawnia jednak organ do przedłużenia tego terminu, jeśli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania. Urząd wydaje wtedy postanowienie.

Przed ubiegłoroczną nowelizacją przedsiębiorca mógł się poskarżyć na takie postanowienie do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Teraz w przeważającej większości sądy odrzucają takie skargi. Tak też było w sprawie, której skutkiem będzie uchwała.

Chodziło o firmę, która zaskarżyła postanowienie o przedłużeniu terminu zwrotu VAT do WSA w Łodzi. Sąd odrzucił jednak skargę (sygn. akt I SA/Łd 1182/15). Zwrócił uwagę na to, że postępowanie sądowoadministracyjne wszczęte zostało już po 15 sierpnia 2015 r., a więc powinny być stosowane nowe przepisy.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane