statystyki

Polski fiskus domaga się podatku od zagranicznych inwestycji

autor: Mariusz Szulc15.07.2016, 07:14; Aktualizacja: 15.07.2016, 12:27
W parlamencie trwają obecnie prace nad nowelizacją obu ustaw o podatku dochodowym (druk 669), której głównym celem jest obniżka stawki CIT dla małych przedsiębiorców z 19 do 15 proc.

W parlamencie trwają obecnie prace nad nowelizacją obu ustaw o podatku dochodowym (druk 669), której głównym celem jest obniżka stawki CIT dla małych przedsiębiorców z 19 do 15 proc.źródło: ShutterStock

Od wielu lat trwa spór co do tego, kiedy należy potrącić podatek u źródła. Co więcej, nie ma zgodności również w sądach administracyjnych. Najnowszym jego przykładem są wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7 lipca br. (sygn. akt II FSK 554/16, II FSK 227/16, II FSK 254/16, II FSK 49/16) i sprzeczne z nimi – orzeczenie z 5 lipca br. (sygn. akt II FSK 137/15).

W parlamencie trwają obecnie prace nad nowelizacją obu ustaw o podatku dochodowym (druk 669), której głównym celem jest obniżka stawki CIT dla małych przedsiębiorców z 19 do 15 proc. Przy tej okazji resort finansów zdecydował się też na wprowadzenie kilku innych zmian. Jedną z nich ma być doprecyzowanie katalogu dochodów (przychodów), które uznaje się za osiągnięte na terytorium Polski. Jest to o tyle istotne, że nierezydent (co do zasady obcokrajowiec bądź zagraniczna firma) powinien uiścić naszemu fiskusowi daninę, nawet jeśli nie rozlicza się z PIT lub CIT w Polsce. Wystarczy, że na terytorium naszego kraju osiągnie dochód. To problem dla polskich przedsiębiorców, zwłaszcza tych, którzy płacą kontrahentowi za wykonaną za granicą na ich rzecz usługę (najczęściej niematerialną, np. doradztwo prawne, wynajem środka transportu albo urządzenia przemysłowego).

W każdym takim przypadku faktura wystawiona przez zagranicznego kontrahenta jest opłacana z Polski. Zdaniem ministra finansów, jak również wielu składów orzekających sądów administracyjnych, jest to równoznaczne z tym, że obca firma osiągnęła tu dochód i tu powinna zapłacić podatek. O powstaniu przychodu decyduje – ich zdaniem – miejsce wypłaty pieniędzy (Polska), a nie miejsce świadczenia usługi czy miejsce, gdzie będzie ona wykorzystywana.

To oznacza, że polski zamawiający powinien od każdej wypłaty (np. opłacenia faktury za doradztwo) potrącić zryczałtowany podatek u źródła. Wysokość stawki zależy od tego, czy kontrahent prześle certyfikat rezydencji, oraz od treści umowy międzynarodowej wiążącej oba kraje. Jeśli brak jest certyfikatu, drugi czynnik przestaje mieć znaczenie i stawka wynosi 20 proc. lub 10 proc., zgodnie z art. 21 ustawy o CIT oraz art. 29 ustawy o PIT.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • dziadek(2016-07-15 21:52) Zgłoś naruszenie 10

    aaaaaaaaaaa nie dodałem, że rzecz działa się w naszym podobno kraju, a stężenie vat w moczu widniało na paragonie i wynosi 23%

    Odpowiedz
  • dziadek(2016-07-15 21:50) Zgłoś naruszenie 10

    prawdą jest, że to było w kraju. Natura mnie przypiliła, udałem się do przybytku. Po skończeniu maszyna wydaliła z siebie taki waski pasek, A po powrocie do domu zwróciłem się do żony ( a jest z esektora służby zdrowia) musze dać mocz do analizy stwierdziłem na dzień dobry. zaniepokojona żona zapytqała - co ci doskwiera? a ja na to - wyciągając jednocześnie z kjieszeni paragon fiskalny - otóż musze sprawdzić ile mam vatu w moczu??

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane